• 18 Mayıs 2017, Perşembe

Ya İstiklal Ya Ölüm

Sayın cennet Aydın’ın değerli okurları bir süre ara verdiğim yazılarıma bu haftadan itibaren tekrar başlamış bulunmaktayım. Herkese saygı ve selamlarımı yolluyorum.

Bu hafta 19 Mayıs Atatürk’ü anma, gençlik ve spor bayramı herkese kutlu olsun. Bu yazımda 19 Mayıs ın bana hatırlattığı en önemli vurgu olan milli egemenlik üzerine bir yazı kaleme almak istedim. O günlerde yıkılmış ve işgale uğramış, inancını kaybetmiş bir memleketin nasıl bir yol haritası çizeceği üzerine kafa yoranlar, hale bakıp kurtuluşun tek yolunun büyük devletlerden birinin himayesine girmek olacağını düşünüyorlardı. Tek kavga hangi büyük devletin mandası altına girilmesi gerektiği üzerine geçmekteydi. Çağını aşan düşünce yapısı, olaylara realist bakan ancak kararlarını inançla bağlamış büyük bir lider 19 Mayıs günü Samsun’dan başlayan büyük yürüyüşüyle bir karar vermişti. Bu inancını milletine bir dizi kongreler düzenleyerek anlatmak istemiş ve milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığının sağlayacağını kabul ettirmiştir.19 mayıs da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Atatürk milli egemenliğe yani tam bağımsızlığa inanan tek lider olarak yola çıkmış ve bunu da Türk milletine inandırmıştır. Manda tartışmaları arasında geçen bir süreçte o büyük kadrodan Mustafa Kemal’i ayıran en önemli nokta olduğunu düşündüğüm bu inançtır.Şöyle seslenmişti ‘’Türk Milleti öyle bir millettir ki manda altında köle olarak yaşayacağına yok olup gitsin, o yüzden kurtuluşun ülküsünü savunanların bir tek amacı vardır oda YA İSTİKLAL YA ÖLÜM.’

İşte bu çığlık ve inanç tam bağımsız yüce Türk milletinin kurtuluş reçetesi olmuştur. Tüm düşmanlara bir manifesto, Türk milletine de bir inançtı. Bu düşünüş Türk milletinin dünyaya verdiği ve Mustafa Kemal ‘de ete kemiğe bürünmüş cevabıydı.19 Mayıs bu yürüyüşün ve düşünüşün başlangıcını ifade etmesiyle önemli bir anı ifade etmesi bakımından bayramdır. Kutlu olsun.Başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve sevgiyle anıyorum.Ruhları şad olsun.Yaşasın yüce Türk milleti.

saygılarımla

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu