• 20 Ekim 2016, Perşembe

SAVAŞ ÇIĞLIKLARI 1 Dünya hegemonyası (oğuz AYDIN)

İkinci dünya harbinin sonlarına doğru yapılan bir dizi toplantılar sonucu, galip devletlerce oluşturulan dünyanın şekillendirilmesi ve de paylaşımı sonrası, soğuk savaş dengesi mührü ile belli bir şekle oturtulan durumun yıkımıyla beraber meydana gelen yapının tekrar şekillendirilmesinin sancılarını yaşamaktayız.

Bu yenidünya düzeni Büyük Ortadoğu Projesi adıyla, özellikle Avrasya’nın yeniden şekillenmesinde ABD menşeili bir projedir. Medeniyetler çatışması ön teziyle özellikle bölgemiz ve hinterlandımızda oluşan bu etnik ve mezhepsel içerikli çatışma ortamı ile yaratılan kaos sonucu, meydana gelecek kabile ve dini cemaatlere bölünmüş ve barbarlaşmış, savaşçı bir alan yaratılması istenmektedir. ABD paketiyle hazırlanmakta olan bu yeni canavar Asya ve Avrupa’nın tam ortasında Avrasya’nın birleşmesini önleyerek, gerektiğinde bölgeler arasında istikrarsızlık yaratan ABD hegemonyasında kullanılacak büyük bir araç olacaktır.

Yenidünya düzeni ile dünyada oluşturulmakta olan iş bölümleri kabaca patron, işçi ve asker üçlemi içerisinde verilen roller gereğince, dünyanın önümüzdeki yüzyıllar için tekrar dizayn edildiği bir sürece tanık olmaktayız. Bölgemize yani genişletilmiş Orta Doğu alanına verilen rol ise uluslararası finansın askerliğini yapacak, barbarlaşmış ve savaşma içgüdüsü gelişmiş bir alan yaratılmasıdır. Önümüzdeki on yıllarda Asya’nın meydana getirdiği üretim gücünün sömürülmesinde kullanılan finansın devam edebilmesi en önemli hususu oluşturacaktır. Asya da meydana gelebilecek uyanışlar sonucu çıkabilecek savaşlara karşı tampon olarak kullanılacak bu yeni silah,  Büyük Ortadoğu Bölgesidir. Hem Avrupa hem Asya’daki ulusal devletlere verilen bu gözdağı, ABD patentli El kaide, ışid ve benzeri örgütler vasıtasıyla uluslararası şirketlerin ABD eliyle finansal hegemonyalarının devamını salık vermektedir. Bölgemizdeki gelişmeleri bu büyük oyun üzerinden değerlendirebilirsek yani fikri algılayabilirsek o zaman duruma karşı pozisyonumuzu doğru alabiliriz.

Dünyanın kontrol altında tutulması planının birer parçası olan bölgemizdeki gelişmeler, büyük oyunun gerçekleşmesindeki taktiksel hareketlerden başka bir şey değildir.  Bu yüzden bölgede oluşan tüm savaşların tek kazananı oyunu kuranlar, tek kaybedeni de bölge halklarıdır. Örneğin Irak’taki ya da Suriye’deki savaşlarda ölenlerin tamamı kendi halklarıdır.

Önümüzdeki hafta dünya hegemonyasının bölgemizdeki yansımalarını yazacağım.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı