• 21 Nisan 2016, Perşembe

İnsani Gelişmişlik Raporu

2015 yılı İnsani gelişme raporu çalışma kavramı üzerinde odaklanmış durumdadır. Çalışma hayatının insanların gereksinmelerini karşılamada ne kadar etkili olduğu üzerine eğiliyor. Ücretli çalışanlarla ücretsiz çalışanlar arasındaki denge, o ülkede gelir adaletinin ne durumda olduğunu bize göstermektedir. İki parametre ülke içindeki gelir dağılımı ve Dünya ülkeleri arasındaki konumdan oluşmaktadır. Ülke içerisinde çalışanların refahtan ne kadar pay alabildikleri önemli gözükmektedir. Eğitim, sağlık, güvenlik vb. gibi temel insan ihtiyaçlarının yanında, yaşadığı sosyal çevre, sanat ve kültürden alabildiği payın insani niteliklerin artışında önemli olduğu bilinmektedir. İyi bir insan kaynağı iyi bir topluma neden olmaktadır. İyi bir toplumda Dünya milletleri içinde iyi bir yere sahip bir devleti ifade etmektedir.

Türkiye kendi içerisinde çalışanların refahtan en az payı aldığı ülkeler içerisindedir. OECD raporlarında Türkiye en alt sıralarda yer almaktadır. En uzun çalışma saatleri, sağlıksız koşullarda yaşama, iş güvencesi olmaması, eğitim ve çevre problemlerini çözmede geride kalmaktayız. OECD ortalamasının altında değerlerle, yaşam koşullarının en zor, yaşam memnuniyetinin en düşük olduğu ülkeler arasında yer aldı.

Dünya üzerindeki konumumuz; 17.büyük ekonomi olmamıza rağmen 72. sırada yaşamaktayız. İnsani gelişmişlik indeksindeki 72. sıra üretim ve çalışma ile meydana getirdiğimiz katma değeri, refaha çeviremediğimizin ve sömürüldüğümüzün çok açık doneleridir.

Çözüm bekleyen birçok problem sümen altı edilmekte, çözümün yegâne merkezi olan siyasetin geldiği kısır döngü bu duruma kısa vadede çözüm üretemememize neden olmaktadır. Toplumsal gelişmişliğin aynası olan siyaset kurumu toplumun geldiği hale paralel olarak çözüm üretmekte sorunlar yaşamaktadır. Türkiye entelektüellerinin siyaset kurumu içerisinde yer bulabilmeleri, siyasetin çözüm üretmesine vesile olacaktır. Artık kısır siyasi çekişmeler yerine toplumsal refahın artmasını sağlayacak reel politik düşüncelerin ön plana çıkmasına ihtiyaç vardır. Temel hedef çağdaş milletler seviyesine toplumu taşımak olmalı ve siyasi oydaşma burada gerçekleşmelidir. Vizyoner bir bakış açısı ile siyasetin bürokrasiden sıyrılarak günü kurtarma politikaları yerine, ileriye dönük çığır açıcı kararlar vermesi gerekmektedir.

Selam ve saygılarımla 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu