• 21 Temmuz 2016, Perşembe

KAOS

15 Temmuz da gerçekleşen darbe girişimi halkın olaya müdahil olmasıyla başarısız olmuştur. Türk siyasi hayatında bir ilk gerçekleşmiş ve halk siyasi arenada ağırlığını öne çıkararak en önemli unsur olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Darbelere her zaman tek vücut olarak karşı durmak, demokrasiye sahip çıkmak büyük bir kesim tarafından becerilebilmiştir.

‘’En kötü yönetim bile kaostan daha iyidir’’

Bir süre devlet otoritesi kaybolmuş devlet kurumları çalışamaz gelmiştir. Bu darbenin iki amacı olduğunu düşünüyorum. Birincisi devletin yönetimini ele geçirmek, ikincisi ise devlet ele geçirilemese bile devlet kurumlarının özellikle TSK NIN TAHRİP EDİLMESİ. Birinci şükürler olsun ki gerçekleşmemiştir. Ancak ikinci amaç kurumların zarar görmesi ise gerçekleşmiştir. Fetö uzun zamandır devlet kurumlarına zarar vermektedir. Milli eğitim, üniversiteler, Adalet sistemi, emniyet, sağlık ve sınav sistemleri gibi Devletin temel görevleri olan alanlarda kurumlara zarar vermiştir. En sonunda da TSK’ya vurulan bu darbe ile amaçlarını gerçekleştirmeye devam etmektedir. Devlet yoğun bakıma girmiş devletin kurumları tahrip olmaktadır.

TSK ya vurulan bu darbe PKK ve IŞİD le mücadeleye sekte vurmuştur. Asker doğu ve güneydoğuda güvenlik önlemi alamaz durumdadır. İtibar kaybına uğramıştır. Kışlaların önü kamyonlarla kapatılmış ve TSK rencide edilmektedir. PKK kaybettiği alanlara tekrar yerleşmektedir.

Adalet sistemi çalışamaz hale gelmiştir. Hakim, savcı kalmamış bir boşluk oluşmuştur. Devlet otoritesi zaafa uğratılmış gözükmektedir. Hükümet bu zararları en aza indirgeyecek tedbirleri almada duygusal davranışlar yerine realist hareketler içinde hareket etmelidir. Darbenin amaçlarından biri olan kaos ve kurumların sekteye uğratılması amacının önüne geçmek gereklidir.

Toplum insan avına çıkmış ve otorite sarsılmış bir gözükmektedir. Devlet biran önce kurumlarıyla ayağa kalkacak reel politikalara dönmeli ve iç çatışma senaryolarını gerçekleştirmek isteyen FETÖ’nün amaçları durdurulmalıdır. Türkiye cumhuriyetinin kuruluşundan bu yana yaşadığı en büyük darbelerden birisi olan bu zamanlarda aklıselim ve reel politik hareketlere ihtiyaç vardır. TSK en az zararla bu olaylardan sıyrılmalı ve devlet kurumlarının biran önce normalleşmeye geçmesi gereklidir. Toplum içerinde provokasyonlarla kaos ortamının oluşturularak cadı avına çıkma senaryolarının gerçekleştirilmesinin önüne geçilmelidir. Adaleti devletin hukuk kuralları yoluyla gerçekleştirmesine ihtiyaç vardır. Polisin duygusal reflekslerle yapabileceği hukuk dışı ve aşırıya giden davranışlardan kaçınılmalı, çağdaş bir hukuk düzeni içinde suçlu ile suçsuzu birbirinden ayrılmalıdır. Devlet otoritesi modern manada kurulmaya çalışılmalıdır.

Artık tam oydaşmış ve modern bir hukuk devleti oluşturmuş bir milli yapıya kavuşmamız elzemdir. Yaşasın demokratik laik hukuk devleti normları…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 12/4 Güneşli