• 22 Aralık 2016, Perşembe

MİLLET VE CEMAAT

Öncelikle ülkemizde meydana gelen terör olaylarını kınıyorum. Türk milletinin başı sağ olsun. Allah vatana millete zeval vermesin.

Meydana gelen bu terör olaylarının önlenmesinde birçok yol ve yöntem vardır. Ancak benim değinmek istediğim en önemli konu olarak gördüğüm nokta insan kaynağı kısmıdır. Toplumun eğitilmesi, milletleşme sürecini tamamlamış bir yapı meydana getirilmesi önemli gözüküyor. Daha önce yazdığım nitelikli bir toplum oluşturulması konjoktürdeki değişimlere daha dayanıklı bir yapının oluşmasını sağlayacaktır. Sınırları belirgin bir alanda yaşayan insanların niteliksiz bir topluluktan yani cemaatten nitelikli bir topluma yani milete dönüşmesi bireyin fikri hür, irfanı hür bir yapıya dönüşmesi ile gerçekleşebilir. Milletleşme sürecinin tamamlanması özgür bireylerin oluşması ile gerçekleşebilecektir. Vatandaş olma bilinci gelişmiş bireyler için vatanın, milletin bir anlamı olacağı bugün insanoğlunun ulaştığı ulus devletin idamesinin şartlarındandır.

Milli sınırların içerisinde bireyin refahı için toplumun bir bütün halinde çalışması milli devleti ifade eder. Milli devlet kendini idame edebilmek için güçlendirilmiş bir toplumsal yapıya ihtiyaç duyacaktır. Eğitimin çağdaş, milli, irfanı hür vicdanı hür, kendini ve dünyayı tanıyan bir nesle bağlanması güçlü bir devletinde anahtarı olacaktır. Cumhuriyet bu parametrelerin gerçekleşmesini büyük ölçüde sağlaya bilmekle beraber, cemaat yapılarına verilen destek bu yöndeki en büyük zaafımızı oluşturuyor. Şu unutulmamalıdır ki cemaatle millet birbirinin zıttı ve düşmanıdır. Milletleştikçe özgür bireyi yaratacak mekanizmalar güçlenecek bu da gelişmenin önünü açacaktır. Cemaatleştikçe akıl ve mantığın bir köşeye itildiği bireyin ortadan kalktığı bir hale doğru gitmemiz içten bile değil.

Oluşan bu milli devlet reel politikalarla anarşik bir yapı olan uluslararası arenada hem kendini hem milletini koruya bilen bir araca dönüşmelidir. Türkiye zayıflatılan milli devletin bu mekanizmalarını tekrar devreye sokarak problemlerini aşabilecek gibi gözüküyor. Bu milli bakış açısına tekrar dönüş bölgemiz ve dünyadaki dönüşüme doğru politikalar üretmemizi sağlayacaktır. Artık iç ve dış politikalarımızda derinden bir değişim ihtiyacı ortaya çıkmış durumda. Bölgemizdeki kaosta sınır güvenliklerinin alınmasından, içimizdeki PKK, FETÖ vb. problemlerin çözümü daha akılcı ve milli bir politika ihtiyacımızı ortaya koymaktadır. Bunu başara bilmemiz kurucu değerlerimize daha çok sarılmamızla başarılabileceğini düşünüyorum.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
15 / 7 Açık
Yarın: 16/8 Çok bulutlu