• 24 Kasım 2017, Cuma

IŞİD YENİ BOYUT

Almanya’nın eski şansölyesi Gerhard schröder 2006 yılında yazdığı anılarında Ortadoğu’da ki terörle ilgili bakın neler demiş ‘’Ortadoğu infilak ettiği takdirde, bizim komşu bölge olarak beraberinde getireceği zararları hesaba katmak zorunda kalacağımız bir barut fıçısı olmaya ne kadar uzun süre devam ederse, uzun süreli çatışmanın terörizme dayalı şiddet potansiyelinde ve bununla birlikte dünya ekonomisinin gidişatında yaratacağı sonuçları hesaplamak o kadar zor olacaktır.’’

Suriye’de 50 bin Irak’ta 30 bin olmak üzere 80 bine yakın IŞİD teröristi bulunduğu tahmin ediliyordu. Bunun yaklaşık 45-50 bin civarında militanı öldürüldüğü söylenmektedir. Son açıklamalar bölgede 30 bine yakın militan bulunduğudur. IŞİD Gittikçe toprak kaybederek Suriye’de sona gelmiş gibi gözükmektedir. Irak ‘dada aynı sona doğru gidiliyor. Yoğun bir şekilde yabancı militanı bulunan IŞİD PATLAMAYA HAZIR BİR APSE GİBİ BÖLGELERE VE AVRUPA'YA YAYILMA EĞİLİMLERİ GÖSTERMEKTEDİR.

Şuan 8 bine yakın militan Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölgelere ve Avrupa ülkelerine yayılarak küçük hücreler şeklinde bir yapılanmaya doğru devinmekte. Bu savaşın yeni bir aşamasını ifade etmektedir. Bu durum daha zor bir durumu da ifade etmesi açısından önem arz etmektedir. Kaosun bütün bölgelere yayılmasını destekleyen ABD, hegemonyasının devam etmesini sağlamak için her şeyi denemektedir. Ben yoksam hiçbir şey de olamaz mantığı dünyayı terörize etmesi açısından büyük bir sorunsalı ifade ediyor. Önümüzdeki dönemin en zor anlarını başta Türkiye ve Almanya’nın başı çektiği Avrupa yaşayacak gibi gözüküyor. Rusya bu terör potansiyelini kontrol altında tutabilmek için büyük bir çaba içine girmiştir. Son dönemlerde Türkiye olayların kontrolden çıktığını görerek politikalarında radikal değişimlere gitmiş ve önlemlerin içinde yer almaya çalışmaktadır. En son Soçi’de yapılan bu görüşmeleri bu bağlamda düşünmek gerekir. Önümüzdeki süreçlerin ne kadar kontrol altında tutulabileceği dünyada yaşanacak büyük çatışmaların hatta ABD patentli medeniyetler çatışmasının hangi boyutlara geleceğinin anahtarı olacaktır. Türkiye’nin Rusya, Suriye veya İran gibi bu bölgelerde rol oynayan ülkelerle geleneksel yakın temasların sürdürülmesi, barışın sağlanması ya da en azından çatışmaların daha tehlikesiz boyutlara taşınması açısından önemlidir. Ayrıca Rusya’yla birlikte Almanya’nın da ileri vadede müttefikler arasına katılmasının sağlanması ABD’nin planlarının yani kaosun sona ermesinde önemli bir destek sağlayacağını düşünüyorum. Almanya Türkiye ilişkilerinin bu çatışmacı hali uzun vadede taşınamaz ve taşınmamalıdır. Avrupa bunu değerlendirmek zorundadır ve değerlendirebilir. Çünkü ABD’nin dış politikası 11 Eylül saldırılarından bu güne teröre karşı mücadelede dünya çapında bir koalisyon fikrini düşüncesizce feshetmiş ve kaosun yarattığı şokların şekillendireceği bir yapıyı ön almış gibi gözüküyor. Dünya’nın geleceği çıldırmış ABD politikalarının aklıselimle bölgesel ve küresel güçlerin politikalarıyla rayına oturtmasına bağlıdır. Türkiye’nin şuan ki Avrasya ağırlık merkezine kayarak denge sağlaması doğru ve desteklenmesi gereken bir politikadır. Burada devletin işleyiş sistematiğini tekrar ele aldığını milli politikalar ile kuruluş ilkelerini destekleyen bürokratik kadronun duruma el koyduğunu düşünüyorum. Böylece süreç Türkiye ve Dünya için daha olumlu sonuçlar sağlayacak gibi gözüküyor. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 12/4 Güneşli