• 25 Mayıs 2018, Cuma

NEYİ İSTEMİYORUZ

Gözler çok karartılmış! Ancak ne için, acaba ülkenin gelişimi için mi?

 

Şuan siyasi çatışmalar ülkenin geleceğe dönük nasıl bir yol haritası çizmesi gerektiği üzerine ne kadar kafa yoruyor? Seçim sonrası belirsizlikler ekonomik ve dış politikalarda yaşanabilecek problemler üzerine neler düşünülüyor? Bir seçmen olarak ne istediğimizden çok, ne istemediğimiz daha önemli gözüküyor. İstemediğimiz ortak noktalar şunlar olabilir Bu ülkede iç savaş istemiyoruz. Türkiye'nin toprak bütünlüğünün korunması, bölgemizdeki çatışmaların ülkemize sıçramasını istemiyoruz. Ekonomi gençlerine iş bulabilir ve refahı arttıracak bir hale gelmeli ki uzun vadede beka problemi istemiyoruz. İşte bu ve benzeri istemediklerimiz bizim ortak noktalarımız olabilir. Bu ortak noktalar oydaşmamızın önünü açarak problemlerimizin çözümünde bize destek sağlayacak en önemli unsuru meydana getirecektir.

 

100 yıl öncesinde yaşadığımız ve en uzun yüzyılımızı meydana getirmiş trajedilerin bir daha tekerrür etmemesi ancak ve ancak akıl süzgecinden geçirilen toplumsal oydaşma ile desteklenmiş politikalar sayesinde olacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Seçim sonrasında meydana gelecek olan yönetim kim olursa olsun istediğim en önemli unsur, problemleri toplumdan saklamadan ve çözüme dönük hareketleri topluma iyi anlatarak radikal kararlar ile çok daha büyük problemlerin önüne geçecek politikaları ivedilikle karara bağlamalarıdır. Bölgemizde meydana gelen çatışma ortamları ve küresel ölçekli değişimler, hem ekonomik hem de siyasal çalkantıların arttığı bu dönemde Türkiye’nin de önümüzdeki süreçte zor bir döneme doğru yol aldığının açık delilleri. Toplumun ayrıştırılarak çatıştırılması politikaları siyasi ikbal açısından işe yarasada ileri vadede Türkiye’nin önünü tıkayan en önemli unsurdur. Söylemlerdeki düşmanca tavırlar, kutuplaşmaları arttırarak istemediğimiz sonuçlara neden olabilir. Dünyada meydana gelebilecek büyük bir finansal krizin Türkiye’de de etkileri olacağını düşünürsek eğer bu krize karşı koyabilecek en önemli unsur toplumsal dayanışma ve işbirliği olabilir.

 

Ancak bugün önümüzdeki dönemde bizi bekleyen bütün bu büyük problemlerin çözümüne dönük politikaları dinlemek yerine, geçici ve hamaseti nutuklar dinliyoruz. Kamuoyu gündemi havanda su dövüyormuş gibi görünüyor. Problemlerin çözümünü sağlayacak siyasal kurumlar niteliği düşmüş ve kişiler üzerinde dönen bir yapı içinde deviniyor. Biraz umut kırıcı bu durumlar Türkiye’nin önündeki zor problemlerin çözümüne katkı sağlamıyor. Bir an önce ortak aklı öne alan siyasi elitlerin devreye girmesini sağlayabilecek kurumsal yapıların güçlendirilmesine ihtiyaç var. Buda bize siyasi partiler kanunun bir an önce değişmesi gerektiğini, böylece güçlü kurumsal yapıların oluşmasını sağlayacaktır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
11 / 2 Parçalı bulutlu
Yarın: 10/1 Sağanak yağışlı