• 27 Temmuz 2018, Cuma

POLİTİK PSİKOLOJİ

Politik psikoloji kavramı toplumların hangi siyasi eğilimler içerisinde hareket ettiğini araştıran bir bilim olarak son dönemlerde özellikle önem kazanmaktadır. Emperyal devletler, bu konu üzerinde çalışan uzman kadroları bünyesinde barındırarak ve milletlerin ruh dünyalarını çözümleyerek politikalar üretme yoluna gidiyor. Bunu hem ticari amaçlar hem de siyasi amaçlarla kullanmaktadırlar. Özellikle bizim gibi duygusal yönü ağır basan milletlerde, elde ettikleri toplumsal psikolojik bilgiler ile siyasi stratejileri belirleyerek, sonuca çok daha hızlı ve etkin bir biçimde hareket edebilmektedirler.

 

Toplumların etnik ve dini Saikleri ile ilgili elde ettikleri bilgileri kullanarak fay hatlarını iyi çözebilmişler ve bu yapıları düşünerek politikalar oluşturmuşlardır. Bu koz, devletlerin yönlendirilmesinde kullanılmıştır. Yakın dönemde bölgemizde gerçekleştirilen siyasi manevralar bu konuyu ne kadar iyi çalıştıklarını gözler önüne seriyor. Irak’ın ve Suriye’nin bölünmesinde toplumun kırılma noktalarını kullanmışlar ve bu toplumların hangi politik psikolojiler ile hareket ettiklerini çok iyi bildiklerini göstermişlerdir. Kavramsal ve bilimsel olarak bizi bizden daha iyi tanımaktadırlar.

 

Toplumların yükselmesinde veya çöküşlerinde kullanılabilecek etnik ve dini inanış farklarının yönlendirilmesi en önemli husustur. Tüm bu farklı dünya görüşleri toplumun götürülmek istendiği yer anlamında istek çatışmalarına yönlendirilirse kırılmalara neden olacaktır. Ya da aynı toplumun birer parçası olan bu farklı düşünüşler neyi istemedikleri ortak paydasında birleşebilirlerse de güce dönüşebilirler. Bu iki farklı yön yani toplumun istedikleri ya da istemedikleri üzerine kurulacak politikaların kararını ise liderler ya da toplumsal kurumlar verebilir. Bizim gibi kurumsallaşmasını tamamlayamayan toplumlarda bu karar büyük çoğunlukla liderler tarafından alınmaktadır. Doğu kültürlerinde daha önceden de çok iyi bildikleri bir şey olan lideri, öncelikli politik yapımızı çözümleyerek, istediklerini gerçekleştirmekte kullanmışlardır. Liderin öncelikli olduğu toplumlarda, toparlanmalar çok hızlı olabileceği gibi çok hızlı dağılmalarda olabiliyor. Kurumsal yapıları güçlü olmayan bizim gibi toplumlar, güçlü liderliklere ihtiyaç hissetmektedir. Bu da liderin özelliklerine göre tüm toplumun kaderini birkaç kişinin tekeline sokarak uzun vadede beka problemlerinin yaşanmasına neden olmaktadır.

 

Tüm bunlar bize şunu göstermektedir ki; politik psikolojiyi iyi anlamak, buna uygun kurumsal politikalar üretmek, emperyalistlerin üzerimizde kuracağı tüm planlara yönelik ön alıcı siyasetler üretmek, ileri vadede tarih sahnesinde şuan ki halimizle kalmamızı sağlayacak tek çıkar yoldur. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Az bulutlu
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı