• 27 Ekim 2016, Perşembe

SAVAŞ ÇIĞLIKLARI 2 BÖLGEMİZ LEGO

Uluslararası finansal yapının dünya hegemonyasının devamının sağlanmasında kullanacağı yeni büyük oyun, düşman yaratılmasıdır. Bu yeni düşman batı medeniyet aidiyetinin karşıtı olan İslam medeniyet aidiyetidir. Medeniyet çatışmaları adı altında sunulan bu yeni oyun İslam karşıtlığı adı ile korku kültürü içerisine hapsedilmiş bir batı medeniyeti yaratılmasıdır. Avrupa’nın üzerine kurulan kontrolün devamı, Asya’nın üretim araçları sömürüsünün devam edebilmesinde kullanılacak yeni düşman İslam karşıtlığı argümanıdır. Bölgemizde yaratılan kaosun temel amacını bu hegemonik mantık oluşturmaktadır.

               Bundan 400 yıl önce batı medeniyetinin yaşadığı otuz yıl savaşları boyunca elde ettiği tecrübenin bölgemizde yaratılan etnik ve mezhepsel savaşın temelini teşkil ettiğini iyi bilmeliyiz. Bu tecrübe ile biliyorlar ki bu etnik ve mezhepsel savaş bir kere başladığında ne ilahi ne insani hiçbir kurala saygı gösterilmeyecektir. Adeta tüm suçları işlemek üzere çılgınlığın yuları salıverilmiş gibidir. İşte bu istedikleri kaosun ta kendisidir.

 Bu kaos teorisiyle çözülen teritoryal devlet organizasyonlarının yeniden şekillendirilmesi çok kolay bir hal alacaktır. Bölgede 1.inci ve 2.inci dünya savaşları boyunca kurdukları bu yapay devletleri yeni oyun düzenine göre yeniden dizayn edebilmek kolaylaşacaktır. Oluşan daha küçük etnik ve mezhepsel devletçikler Dünyadaki değişimlere göre birleştirilerek konfederatif yapılar halinde kullanılabilecek bir güç haline dönüştürülebilecek, ihtiyaç kalmadığında tekrar bölünerek uyku haline gelebilecek bir yapı oluşacaktır. Bu Legolar uluslararası finansın elindeki bir silah oluşturacaktır. Bu silahın kullanılabilmesinin yegane yolu savaş çığlıklarının hiç susmamasından geçmekte. Bizler Savaştıkça bu oyunun bir parçası ve figüranı haline dönüşüyoruz. Savaşlar arttıkça küçük bölümlere ayrılmamız kolaylaşıyor ve Legolara bölünüyoruz. Uluslararası finansın elindeki oyuncaklara dönüşüyoruz. Irak, Suriye, Yemen, Kuzey Afrika’da ki gelişmeler yangın arttıkça devlet organizasyonları zayıfladıkça şekillenmeler artmakta savaşların figüranlarına dönüşmekteyiz(Vekalet savaşları). Sırada İran var ki orada meydana gelecek savaş bölgenin bugünkü haliyle bildiğimiz son hali olabilir. Hatta Türkiye’de bugünkü haliyle son anlarını yaşayabilir. O yüzden bölge halkları ve siyasi elitleri durumu iyi analiz ederek büyük oyunu anlamalı, ona göre stratejiler geliştirmelidirler. Savaş yerine diplomatik dillerin kullanılması, birlik içinde hareket ederek dini referanslar yerine daha seküler mantığı kullanmalıdırlar. Çünkü büyük oyunun temelini din referansı içerisindeki mezhepsel farkların oluşturduğunu bilmeliyiz. Bölgemiz ve özelde Türkiye siyaset yapıcılarının bu bilinç içerisinde hareket etmeleri bu sürecin en az zararla atlatılabilmesinin önündeki en önemli unsuru oluşturacaktır. Çağını aşan büyük lider Mustafa kemalin çizdiği, yol bugün için en doğru politik yoldur. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu