• 27 Ekim 2017, Cuma

DEĞİŞİM

‘’Zihinlerimiz dünyayı değiştirir’’

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu zihinsel değişim her toplumsal yapıda kendini göstermektedir. Bu değişim dünya içinde bulunduğumuz konumun son 300 yıldır bize dikte ettiği ancak bir türlü başaramadığımız bir durum. Her şeyi palyatif ve anı kurtarmak adına yaptığımız, ana sorunlarımızı çözemeyen hareketler sorunlarımızın büyüyerek devam etmesiyle sonuçlanmakta. Önümüzdeki nesillerde aynı problemlerle uğraşmaktan kendini kurtaramamaktadır. Bundan 100 yıl 200 yıl önce olan problemlerimiz hala güncelliğini korumuş, nüfus yapımızın artmasıyla da büyümüştür. Türkiye cumhuriyetinin kurulması sırasındaki dünya konjonktüründeki gelişmeler soğuk savaş şartlarıyla bugüne kadar idare edebildiğimiz, halı altına atabildiğimiz durumlar yenidünya düzeni ambalajıyla bölgemizdeki ve dünyamızdaki değişimler sonucu taşınamaz bir hal almış gözüküyor. Artık milletimiz daha güçlü ve zengin bir yaşam kurma hayaliyle durumları içsel olarak da zorlamaktadır. Toplumsal isteklerdeki bu değişimler ve dışsal baskılar Türkiye’nin daha iyi bir konum alma ya da yok olma sürecini desteklemektedir. Toplumsal, kurumsal zihniyetimizdeki değişimin zorunlu bir hal aldığı bu süreç içinde yeni yüzyıla da kavgalar ve iç çekişmelerini aşamamış bir görüntü içinde girmiş durumdayız. Herkesin çözümlerini bildiği gelişmiş insan kaynağına ihtiyaç duyduğumuz bu zamanlarda bizi harekete geçirecek bir siyasi ve toplumsal yapımızda ön açıcı bir elite ihtiyacımız vardır. Türk entelektüelleri toplumun yönetim ve yönlendirilmesinde öncü olan kurumsal yapılarının başına geçerek radikal kararlar ile gelişim zihniyetini ivedilikle değiştirmelidir. Artık toplum kendine yakın gördüğü kişiler yerine bu dönüşümleri anlaya bilen ve çözüm üretebilecek entelektüel kadrolara ön açmaya çalışmalıdır. Ayakların baş, başların ayak olduğu tepe taklak duran bir yapıdan normalleşmiş ayakları yere basan bir toplumsal yönetime ihtiyaç duymaktayız. Siyasi yapılar, özerk kurumlar, sivil toplum örgütleri gibi toplum adına çözüm üretmesi gereken kurumların doğru insanların elinde yükselmesi şarttır. Toplumsal zihniyet şunu düşünmeli fakir bir halde bekaa problemleri içinde yaşamaya devam mı edeceğiz yoksa hak ettiğimiz 17. Büyük ekonomi içinde 17 sıra ve daha ön sıralara mı çıkacağız? Daha ne kadar 78.sıralarda yaşayan bir toplum oluşturacağız. Seçimlerimiz sonuçları da beraberinde getirmektedir. Önce yaşadığımız halin farkına varalım. Hamaseti nutuklar ile gerçekler değişmemektedir. Daha güçlü ve zengin bir Türkiye ileriye umutla bakan nesiller için bizi yöneten tüm toplumsal kurumlara yetişmiş iyi kadroları zorlayalım. İşimize geldiğini düşündüğümüz bizim gibi olsun yerine bu zihniyetleri değiştirebilecek toplumun önüne geçmiş entelektüelleri seçelim. Güç artık bedensel değil zihinseldir. Yüzlerce yıl öncesinin kuvvetin bedende olduğu yılları çoktan geçtik artık güç bilgi ve zihinsel gelişimlerle oluşturulan stratejilerdedir.

Siyasi ve toplumsal elitin entellektüeller arasından seçilmesi gerekiyor çünkü günü idare eden değil ön açıcı fikirlere ihtiyacımız var. Bunu yapmazsak ileriye dönük beka problemimiz devam ederek yok olmamızın önünü açacaktır. Toplumsal çıkarımız daha zengin bir yapı oluşturmak ve idame etmek olmalı. Sloganlardan ve altı boşaltılmış toplumsal uyanışın önündeki en büyük engel olan hamasetten sıyrılarak gerçekçi düşünüşlerle hareket etmemiz fert olarak zorunluluğumuz gelecek nesillerimiz içinse bir borçtur.

 ‘’Dünya bilinmez,dönüştürülemez değildir.Onun gerçeği ile buluşabilirsek daha iyi ve anlamlı hayatlar sürebiliriz.Hepimizin etkisi var.Zihinlerimiz dünyayı değiştirebilir.’’ KONFÜÇYÜS

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu