• 28 Temmuz 2017, Cuma

KUŞADASI

Bu hafta Aydınlıların çok iyi bildiği çoğu insanımızın yazı geçirdiği Kuşadası’nın durumu üzerine bir yazı kaleme almak istedim. Bölgede yaşayan yerel yöneticilerin sorunlarını daha iyi bildiği bir durum hakkında dışarıdan bir gözlemde bulunmak istedim. Dilek yarımadasını da içinde barındıran bir cennetin nasıl bu kadar kötü bir hal aldığının tarihi konusunda inanın bir bilgim yok, ancak kumarhanelerin yasaklanması ile Kuşadası’na dünyanın çeşitli yerlerinden gelen zengin turist bundan yıllar önce elini ayağını kesmiş bu beldeden.

Bölgenin nüfus yoğunluğu açısından en büyük yeri Kuşadası. Antalya’dan sonra Türkiye’nin turizm merkezi olan Kuşadası son haliyle yazlıkçılar haricinde hareketin giderek zayıfladığı bir alanı ifade edebilir. Alt ve üst yapısıyla bitmiş bir halde görünüyor. Türkiye’nin dış politik gelişmeleriyle beraber bölgenin turizm bağlantısı olan gemilerinde bölgeye gelişlerinde ki azalma ile beraber zor bir hal almış görünüyor.

Çekici bir alan oluşturmasında gerekli olan deniz, kum, kültür turları zayıflamış ve fiziki alan talanlar sonucunda bir cennetten çok rant alanı halini almış, beton yığınlarına doğru devinmiş. Belediyeciliğin zayıf olması caddelerin sokakların ve sahil şeridinin fiziki hali içler acısı. Zengin turistten çok iç turizmde daha niteliksiz bir hal almış gözüküyor. Avrupa’da başka bir ülkenin olsaydı ne hale geleceğini hayal ederken bizim elimizde berbat bir halde olduğu kesin.

Uluslararası festivallerle daha nitelikli bir yapıya kavuşacağına Aydın merkezde deniz olmayan bir yerde plaj voleybolu yapılması vizyonun geldiği son durumun içler acısı halini göstermekte. İlçe belediyesi ve büyükşehir belediyesinin Kuşadası vizyonları gelinen bu durumun daha da ağırlaşarak iç turizmle ayakta kalmaya çalışan bölgenin uzun vadede kötüye gidişi tetiklemektedir.

İlk yapılması gerekenin sahillerin temizliği ve fiziki şartlarının düzeltilerek şehir içindeki kaldırım ve yolların düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte ses getirecek sosyal ve kültürel etkinliklerin göstermelik değil gerçekçi bir vizyonla ve ses getirici projelere acilen ihtiyaç var. Bu sürecin tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütleriyle yapılacak istişareler sonucu bir bütünlük içerisinde Kuşadası ve genelde Aydın için yapılacak çalışmalar ile bir yol haritasına ihtiyaç vardır.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Sağanak yağışlı
Yarın: 16/9 Çok bulutlu