• 30 Haziran 2017, Cuma

ESKİŞEHİR

Geçmiş ramazan bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum. Tatilimi Eskişehir’de geçirdim. Müthiş bir kent yaratan Büyükerşen’i canı gönülden tebrik ediyorum. 2000 yılında askerlik yaptığım şehirden evlenmem münasebetiyle yılda iki kere gittiğim bu güzel şehrin tüm gelişimini uzun bir dönemdir takip etmekteyim. Ancak her gittiğimde şaşırmaktan kendimi alamıyorum. İzmir’de büyüdüm, Ankara’da üniversiteyi okudum, uzun dönem İstanbul’da yaşadım böyle bir kent hala beni şaşırtmaya devam ediyor. Bir şehir bu kadar vizyonla yönetilir. Şehirciliğin fiziki boyutu bir yana kent kültürünün yaşatılabildiği nadir şehirlerden Eskişehir.

Anadolu üniversitede yaptığı yöneticilik ve oluşturduğu vizyonu bu kadar şehre yayabilmek bir yetenek olsa gerek. Kampüsü Türkiye’nin en iyileri arasına sokarak aslında şehir için bir alt yapı olarak kullanmış. Üniversite ile yönetimi birleştirerek şehri fiziki ve kültürel olarak dizayn etmiş. Merkezden trafiği çekmiş insanların gezebileceği bir çekim alanına çevirmiş. Şehrin çevresini büyük Bulvarlarla donatarak muhteşem yaşam alanları haline çevirmiş. Merkeze tranvay sayesinde her yerden ulaşımı sağlamış. Araç kullanma alışkanlıklarını değiştirmiş. Yürüyüş alanlarını araçların tahakkümünden çekerek yayaların emrine vermiş. Müthiş bir görsellik katmış şehre. Şehrin her köşesinde sanatsal bir incelik yaratmış. Havuzları, Korkuluklar her şeyde bir incelik var. Tüm Türkiye’den turistleri çekebilecek bir şehir yaratarak da ekonomisini canlandırmış. Kent belleği müzesi, Atatürk müzesi vb. birçok alan yaratmış. Dünyanın bile örnek alacağı bir kent yaratmış. Çölde bir vaha gibi.

İşte siyasetin halka hizmet üretmesi gerektiği vurgusunu yaratabilmiş bir deha. Vizyonun ne demek olduğunun en büyük örneği. Gezip görülmesi gereken bir şehir. Helal olsun Yılmaz hoca,örnek alınman dileğimle! Darısı CENNET Aydın’a 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu