Dostlukla Merhabalar

Değerli Okurlar, Baharın artık iyice içimizi şenlendirdiği bugünlerde, daha şimdiden gündüzlerin yaz sıcağına, akşamlarında gayet serin oluşu, hepimizi farklı davranmaya itiyor. Yazı erken getiren herkes kısa kollulara ve şortlara geçmiş bile,

 

Bu güzel havaların en zor anı ise, gelen bahar yorgunluğu ile birlikte tatlı sabah uykusuna kıyamıyor insan,

 

Ancak, o tatlı sabah uykusundan uyanıp, ilk kahve ve çayı içtikten sonra ayılmak gibisi de yok..

 

Bugün sabah da size aman efendim şunu yapmak lazım, aman efendim bunu acilen olması lazım, aman efendim aslında böyle olması lazım gibi cümleler kurmak niyetinde değilim.

 

Geçen yazılarımda bahsettiğim gibi, Aydın’daki pek çok Tiyatro topluluğunda bulunan çok başarılı sanata tamamıyla sadık genç yürek var.

 

Önce İlimizin en eski Tiyatro Topluluğu olan ancak eski kuşakların bildiği, Yalçın DİNÇER, Coşkun KEMER ustadan, eski bakanlarımızdan Sayın Yüksel YALOVA’dan sonra kurulan Nihayet Madalyon Tiyatro Topluluğu ile 1988 yılında başlayan Tiyatral faaliyetlerimiz, Aydın Belediyesi Kültür ve Sanat Derneği Tiyatrosu, BÜO (Boğaziçi Üniversitesi Tiyatrosu) EÜTFTT (Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tiyatro Topluluğu) Ege Üniversitesi Tiyatro Kulübü, İl Kültür Müdürlüğü Dayanışma Derneği Tiyatrosu, ADÜ Vetfak Tiyatrosu, ADÜ Tiyatro Kulübü, AK – VAK (Aydın Eğitim ve Kültür Vakfı Tiyatrosu) Aydın Gençlik Merkezi Tiyatro Topluluğu, Aydın Sanat Merkezi Tiyatrosu derken, Olgunluk dönemi genellikle Oyuncu Eğitimi ve Tiyatral Gelişme ve Değişimleri takip eden, farklı ifade şekillerini arayan ve önemseyen, deneyen bir topluluk olarak D. O. S. T. (DENEME OYUNCULARI SANAT TİYATROSU) dan bahsetmek istiyorum.

 

Bu bünyelerde onlarca oyuncu yetişti, içlerinde akademik düzeyde ülkede üniversite, konservatuar düzeyinde eğitim almak isteyen öğrencileri yetiştiren hocalar yetişti ve yetişmekte.

 

Çok başarılı oyuncu adayları çıkarmakta olan D.O.S.T. hali hazırda oldukça başarılı düzeyde deneysel çalışmalar yapan Özkan AYDEMİR, Hamit TURGUT, Betül TİKBAŞ, Neriman MERT, Erdi ÖNEY, Ali TURUNÇ, İzzet ÖZER gibi yıllarını tiyatro sanatına vermiş hocalık düzeyine gelmiş kişilerle oyuncu yetiştirmektedir.

 

D. O. S. T. (Deneme Oyuncuları Sanat Tiyatrosu) na çok sayıda genç kişi müracaat etmekte, ancak ekip eğitim çalışmalarının uzun soluklu olması nedeniyle, seçim tercihini de kullanmaktadır.

 

Bu yoğun programdan dolayı Festival ağırlıklı Bilimsel, Sanatsal ve Çağdaş Tiyatro anlayışını benimseyen topluluk bu sene festival çalışmalarına katılamadı.

 

Bu yoğunluk içerisinde her geçen gün artan yoğun ilgiye cevap vermeye çalışan D.O.S.T. bünyesinde uzun yıllar bulunan eğitimci kademesiyle, ESKO İşhanı’n da bulunan kendi adresinde kendi sahnesini kurma projeleri üzerinde çalışmakta ve eğitim çalışmalarına hızla devam etmektedir.

 

Çok sayıda gelen Sosyal Sorumluluk Projelerine de destek vermeye çalışan topluluk, kendi portföyünde bulunan seyirci kitlesini çok bekletmeden, bu sezon ve önümüzdeki sezon sahneleyecek olduğu prodüksiyonlarına hızla çalışmaya devam etmektedir.

 

Değerli Tiyatro Severler,

 

İlimizde Tiyatro yapan daha sonra diğer illere yerleşen ve Sinema Sektöründe de çalışan pek çok usta bulunmakta… Diğer bir tabirle, tiyatrocu göçü yaşanmakta. Bunlardan bazıları var ki gerçekten saygıyı hakediyor.

 

Örneğin Murat ERCANLI, Sahne deki başarısını ekrana ve sinemaya taşıyan, birlikte Tiyatro yapma keyfine erdiğim usta oyuncu, şimdilerde ne yazık ki Aydın kıymetini bilmediğin den, şu an İstanbul ve Antalya arasında mekik dokuyor, kendisini yakından tanıdığımdan ve birlikte çok sayıda oyun sahnelediğimizden usta bir oyuncu olduğunu bilirim.

 

Pek çok sinema filminde ustalığını sergileyen oyuncu, her filminde daha da büyümekte ve olgunluk çağında, sanatta doruklara tırmanmaya devam etmektedir.

Reklam filmlerindeki başarısı onu daha ülke de tanınan bilinen bir usta haline getirmektedir. Büyü, yürü yürü ki, bulunduğun yer layık olduğun yer değildir. Sözünden hareketle kıymetli abim, arkadaşım ve dostuma yürek dolusu başarı dileklerimi göndermek istiyorum.

 

Umarım bir gün döner,,,,

 

Bırakın beni haykırayım. Bırakın beni haykırayım.

Bırakın haykırayım, bırakın beni.

Donuk bakışlı, soluk renkli genç yüzleri haykırayım.

Düşük omuzları, güvensiz omuzlan, acılı gözleri.

Uzun yıllardır boğazımda düğümlenen sözleri bırakın haykırayım.

Nedendir bilir misiniz?

Bilirseniz der misiniz bana

Nedendir

Genç yüzlerdeki solgunluk

O Genç yüzlerdeki donukluk

Bir köşe başında birden omuz silkip geçtiğiniz genç adam

Nedendir öyle

Düşünür müsünüz?

O adımlar niye beceriksiz

O eller niye haşin

Niye sevmezsiniz

Neden hoşlanmazsınız ondan düşünür müsünüz?

 

Atilla ALPÖGE (ÇÜRÜK ELMA)

 

 

Bu haftalıkta bu kadar…

 

Sevgiyle ve Sanatla kalın… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.