Yeni Sezon

Yeni Sezonu biraz geç açtık. Aslında bunun sebebi geçen sezonu geç kapatmamız oldu. “Sezon mu ne sezonu” dediğinizi duyar gibiyim…tabii ki 2018 – 2019 Tiyatro Sezonu…

Yüzlerce tiyatro, binlerce oyuncu, onlarca Yönetmen ve tiyatro emekçisi yaz döneminde dinlendiler, hazırlık yaptılar ve nihayet yeni sezonda oyunlarını seyirci ile buluşturma anı geldi, çattı.

Aydın’ da pek çok tiyatro topluluğu da sezonu açmış durumda, seyirci ile buluşacakları anı sabırsızlıkla bekliyorlar. Pek çok farklı yazarın oyunları seyirci ile buluşacak ve yaşamlarında ilk kez sahneye çıkacak oyuncularda, seyirci ile buluşmanın heyecanı ile tiyatroya merhaba diyecekler.

DEĞERLİ SANATSEVERLER,

Bu hayat pahalılığında, biz karnımızı doyuramazken “Ne Tiyatrosu, ne sanatı” dediğinizi duyar gibiyim. Geçen sezon yazdığım yazılarımda verdiğim bir örnek vardı. II. Dünya savaşında yerle bir olmuş, ayakta tek binanın kalmadığı, insanların açlık, susuzluk çektiği, barınaklarının olmadığı, salgın hastalıkların kol gezdiği ve milyonlarca insanın hayatını kaybettiği ortamda ilk dikilen ve yükselen binalar, opera, bale ve tiyatro binaları olmuştur. Buradan hareketle sanatın insanı ve toplumları nasıl biçimlendirdiği, şekillendirdiği ve dönüştürdüğü ortadadır.

Medeniyetler Beşiği olan Anadolu’ nun zengin kültürü, ülkemizin her tarafında farklı kültür anlayışlarını Tiyatromuza yansıtabilsek, inanın çok daha gelişmiş bir düzeyi yakalarız.

Ancak, ne yazık ki, ne kendi öz kültürümüzü ne de tiyatromuzu ne taşıyabiliyor, ne tanıyabiliyor ne de tanıtabiliyoruz. Ortaoyunu, meddah geleneğimiz ne yazık ki, kaybolmaya ve bunu yaşatan ustalarsa ne yazık ki unutulmaya yüz tuttu.

Sayın OKURLAR,

Yaklaşık 2 yıldır. Nerdeyse müptelası olduğum, Oyuncu, Yönetmen, Yapımcı, Yazar ve Aktivist bir sanatçı var. Hint asıllı Aamir KHAN, Filmleri öylesine ilgi çekici, öylesine güzel ve uzun ki…sıkılacağınızı düşünürken onca zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varamıyorsunuz.

Ülkemizde oldukça fazla hayran kitlesine ve izleyicisine sahip aktörün her izlediğim filminde, gözyaşlarımı tutamıyorum.

Dikkat ediyorum, her filminde, Hint Müzikleri ve kültürü insanın yüzüne öylesine çarpıyor ki ve mesajı öylesine ince bir şekilde insanın yüreğine kazıyor ki…hayran kalmamak elde değil.

EEeee bir kültürü daha anlamlı, daha geniş kitlelere başka nasıl anlatabilirsiniz ki?

Geçen Yıl Kültür Bakanlığın davetlisi olarak ülkemize gelen Ünlü Sanatçının Aşık VEYSEL’ i, Yaşar KEMAL’ i tanıması bilmesi beni şaşırtmadı dersem yeridir.

Uzunca bir aradan sonra daha sonraki haftalara da bırakmak ve görüşmek üzereeee….. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 15/8 Parçalı bulutlu