• 2 Nisan 2018, Pazartesi

GAYRİMENKUL VE DEĞERLEME DANIŞMANLIK

Ev sahibi mülk sahibi hani bunun ilk sahibi diyerek bu haftaki yazıma başlamak istiyorum. Gayrimenkul ve değerleme danışmanlık ne demektir.

Bir gayrimenkule bağlı hakların ve faydaların belirli bir zamandaki yaklaşık değerini tespit etmeye gayrimenkul değerleme adı verilir. Bu değerleme belirli bir gayrimenkulden yapılacağı gibi proje aşamasında da yapılabilir. Gayrimenkul değerleme belirli bir uzmanlık gerektirir.

Ev, Arsa, Tarla gibi mülklerin değer tespitleri için en yaygın yöntemlerden biri, aynı veya benzer mülklerin değerlerini araştırmaktır. Burada en doğru sonuca ulaşabilmek için araştırdığınız mülkün almayı ve satmayı düşündüğünüz mülklerin benzer olmaları gerekmektedir. Aksi taktirde yanlış değer hesabı yapabilirsiniz. Örnek; binanın yaşı evin cephesi metre karesi kaçıncı katta bulunduğu binada asansör bulunması gibi faktörler ev ve daire değerini belirlemede büyük önem taşır.

Ev değerini belirlemenin en kolay yöntemlerinden biri kira bedeline göre hesaplama yapmaktır. Bu yöntemde evin kira bedeli bir yatırım veya kazanılacak para niteliğinde görülüp önümüzdeki senelerde alınacak toplam kira tutarı evin değerini belirlemek için kullanılır. Bir evin yatırım olarak geri dönüşü hesaplanırken 17 ile 20 yıllık kiraların toplamı temel alınır. Türkiye’de genellikle 18 yıl baz alınır. Sonuç olarak bu yöntemle kira değeri yüksek olan bir evin fiyatı daha yüksektir denilebilir. Ev veya daire değerini bulmak için başvurulan yöntemlerden biri de gayrimenkul danışmanından yardım almaktır. Bir kaç gayrimenkul odasına danışıp fikir almak evinizin değerini belirlemede size çok yardımcı olacaktır. Gayrimenkul danışmanına evinizin tüm özelliklerini anlatmanız, evinizin değeri hakkında en doğru yanıtı almanızı sağlar.

Konut kredisi için ekspertiz değeri hesaplama uzman kişiler tarafından yapılarak bir rapor halinde size sunuş yapacaklardır. Dijital Teknolojiler ile evinizin değerini öğrenebilirsiniz. Bir mülkün satılması mutlaka uzman gayrimenkul kişiler tarafından mal sahiplerine bilgi vererek anlaşmalar eşliğinde yapılmalıdır. Yapılan anlaşma her iki tarafı da satım da ve alımda oluşabilecek uygunsuz durumlardan korumaktadır. Mal sahipleri bu anlaşmaların sürelerini kendileri belirler. Bu süre içerisinde gayrimenkulcü mülkün satılması için bütün çalışmalarını reklamlarını ilanlarını yapar. Yaptığı masraflar mal sahibinden istenmez. Mülkün satımında hakkı olan %3 alır her iki taraftan. Karşılıklı güven içinde oluşan satımlar, bir malın doğru bir şekilde satılmasını sağlar. Örneğin pazara çıktığınızda meyveye ihtiyaç vardır. Ama kişiler sevdiği veya kendine faydalı meyveyi alırlar; tercih vardır. Mülklerin satışları da böyledir. Yani mülkün satımını ihtiyaçlar belirler diyebiliriz. Severek isteyerek aldığınız bir mülke sevgi ile bakarsınız. Kalite tesadüf değildir. Ne alırsanız alın önce kaliteyi sonra sevgi ile alın.

Sevgi ile kalın. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 12/4 Güneşli