• 6 Ağustos 2018, Pazartesi

Emlak Hakkında Kısa Kısa Önemli Notlar

Merhabalar mira gayrimenkul olarak bu haftaki yazımda sizlere hayatımızda önem taşıyan bilmeniz gereken bilgilerden bahsetmek istiyorum.

Mutlaka bilenleriniz vardır. Lakin onlarda okuduğunda bilgilerini tazelemiş olacaklar. Emlak için önemli bir konu halkla ilişkilerdir. Tanımına bakmak gerekirse belirlenmiş kitleleri etkilemek amacıyla hazırlanmış planlı inandırıcı haberleşme çabasına denir. Bu bilgiler kesinlikle doğru bilgiler olmalıdır. Gayrimenkulünde buna benzer değerleme teknikleri vardır.

Maliyet raporu, piyasa değeri metodu, özelleştirme metodu finansal metot Geliştirme metodu. Bunlar bir gayrimenkulcünün bilmesi ve uygulaması gereken unsurdur. Bir gayrimenkulcü vekâletname düzenleyenleri bilir. Başta noter, arkasından başkonsolosluklar ve müvekkil asker ise kışla komutanlığının görevinin içinde olduğunu bilir. Ceza evleri ise vekâletname düzenlemeye yetkili değildir. Ayrıca halk arasında konuşulan ama genelde anlamlarını bilmeyenler için bazı bilgileri açıklamak istiyorum. Sukna hakkı bizler bunu çok kullanırız. Açılımı oturma hakkıdır. Şufa açılımı öne alım davasıdır.

Hak düşürücü süresi noterden çekilen ihtarname tarihinden itibaren 3 ay ve her halde 2 yıldır. Gayrimenkulcüler tapu takipleri yapabilir. Veraset işlerini yapabilir. Her türlü istatistik raporları sizlere sunabilir. Pay oranlarını sizlere bölebilir. Daha bir çok ,işleri sizin avukata gidip büyük paralar ödediğiniz işleri size hazırlar hem de yarı fiyatına .....demek ki bir gayrimenkulcü sadece ev arsa tarla satmıyor. emlakçı ile gayrimenkulcü farklıdır. İşlev yönünden ama bir o kadar da iç içedir. Çünkü paslanması gereken konularda yardımlar alınır.. Birlikte çalışmaları olan herkes bu meslekte bölüşerek az da olsa parasını kazanır.

Burada toplumda meslek olarak yanlış bir algılamayı belirtmek istiyorum, ister emlak olsun ister gayrimenkul olsun bu kişiler gerçek anlamda işini iyi yapıyor ise sizin için bedava reklamınızı yapan kişilerdir. Sizler için paralarını kullanırlar burada amaç ürünün çabuk satılmasıdır. Lakin insanlar bu çabaları hiç görmüyor. Bedava meslek gibi sanki yapmak zorunda imişiz gibi davranışlarda bulunuyorlar. Acaba bunun gibi düşünenlere soruyorum bedava iş yapmak ister misiniz bir başkası için.. Evet diyorsanız sizi alkışlıyorum. Ama yüzde %99 hayır dediğini düşünüyorum. Peki bizler neyiz sizler için para harcayıp iş yaparken kafanıza göre satışlar yapıyorsunuz. Aynı yeri birçok kişilere paslıyorsunuz... Yok böyle bir şey. Daha çabuk satılmaz böyle daha olayları zorlaştırıyorsunuz.

Bizler kendi aramızda paslaşarak çalışıyoruz zaten. Ama sizler yeri yurdu dahi olmayan kişilere dahi veriyorsunuz. piyasayı böyle yapmakla sizler bozuyorsunuz. sonra bozanlar bizler oluyoruz.. Doğru insanlarla çalışmak istemiyorsunuz. Gidiyorsunuz alaylılarla az para verelim diye fatura yok bişi yok bu insanlara para kazandırıyorsunuz. Kimler bozuk acaba. Toplum olarak halen bazı şeyleri kabul etmekte zorlanıyoruz. Gelişime açık değil kapalıyız. Kapalı olduğumuzdan işlerimizde bozuk dengesiz gidiyor. Büyümek istiyor isek işimizde kurumsallaşmak gerekir. Kurumsal çalıştığınızda olayları profesyonel görüp uygularsınız. Böyle çalışan çok insanlar var başarıyı yakalamış. Onları ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Her zaman dediğim gibi sevgi ile kalın...

Bir gün her şey daha güzel olacak.

Hoşçakalın. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu