• 8 Ekim 2018, Pazartesi

BAKANLIK İMAR KANUNUNDA DEĞİŞİKLİĞE HAZIRLANIYOR

Mira gayrimenkul olarak, imar affından sonra bakanlıklarda değişen durumlara bir göz atalım. Çevre ve şehircilik bakanlığı 4 yıl önce çıkarılması istenen “ŞEHİRLERDE RANT VERGİSİ” planını yeniden gündeme getirmiştir. Bakanlığın hazırladığı yasa taslağına göre imar planında yapılan değişikliklerde arsada değer artışı olursa aradaki farkın tamamı devlete ödenecek. İlk olarak bu yasa 2014 yılında kamuoyuna duyurulmuş lakin kabul olunmamıştı.

Piyasaların ev ve daire satışları açından durgun olması, ekonomiyi direk etki yapmaktadır. Banka faizleri geri çekilmedikçe daha da bu durgunluğun süreceği görülüyor.. Toplumun genelinde bir sıkıntı var. Her şey 2 ve 3 kat pahalandı. Esnaf yeterli parayı kazanamaz oldu. Birçok kişide satın aldıkları evin kredisini ödeyemediklerinden dolayı evlerini satışa çıkardı. Şu an hem kira değerleri hem de ev ve daire satış fiyatları olsun yüksek fiyatlardan geriye gelmiştir. Halkın ev alım gücünün düşmesinden dolayı gayrimenkul sektörü bundan en çok etkilenen sektör olmuştur. Bir çok müteahhit firmaları şu an yatırım yapmamaktadır. Aldıkları projeleri bekletmektedir. Yurt dışından gelen malzemelerin dolara endeksli olmasından dolayı ev maliyetleri yükseltmiştir..

Ayrıca küçük sermaye ile başlayan kişiler şu an mesleki durumları tehlikeye düşmüştür. İş yapamaz haldelerdir. Ya da başka mesleklere geçiş yapmışlardır. Bu gün yüzüne çıkanlardır. Birde gün yüzüne çıkmayan sıkıntılar vardır; birçok kişilerin çeklerinin arkasının para olmadığından dolayı vurulması gibi.

Bankalar halen konut kredilerini düşürmemektedir. Ayrıca bankalar şu an hazır parası olan mevduat hesaplarına oldukça iyi faiz vermektedir. Faizler %25 kadar çıkmaktadır. Yatırımlık ev alan insanlar şu an almaktan vazgeçmişlerdir. Her şey sinsile yolu ile birbirine bağlıdır aslında. Şu an piyasa gerçekten sıkıntılı bir dönem geçirmektedir... Bu sıkıntılı dönemde yapılması gereken ne varsa yapılmalıdır. Öncelikle kendimize ait dış güçlerin elinde olmayan bir bankaya ya da sermaye gücüne ihtiyaç vardır. Bilinçli olarak insanlara yapılan ve üzerinde uygulanan ne varsa bunun bedelini ilk ödeyen her zaman ki gibi toplum olmaktadır. Toplumu oluşturan bireylerin eğitim seviyelerini arttırmalı, küçük yaşlardan meslek seçimleri yapılmalı bu bölümlerde uygulamalı olarak çocukları yetiştirmeli, onların önlerini açmalıyız. Herkes kendi seveceği mesleği yapmalı. Herkes aynı anda kuaför müteahhit sanatçı, makineci polis. emlakçı olamaz. Piyasanın kötü olması da buna etkendir. Herkes her işi yaptığı için ortam güvensizdir. İnsanların birbirine güvenleri kalmamıştır. Yani anlayacağımız gibi önce toplum olarak bilinçlenmek gerekmektedir. Her konuda.

Sevgi ile kalın 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı