• 9 Nisan 2018, Pazartesi

Satış ve Doğrudan Satış Nedir?

Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste... diyerek başlamak istiyorum yazıma. Bu haftaki konumuz satış...  Doğru satış nedir? Direk satış, in direk satış nedir?

Bunları bir anlayalım. Piyasada her bir emta satıştır aslında. Doğru satış yapmak istiyor isek satacağımız emta konusunda donanımlı bir bilgiye sahip olmamız gerekir. Bir tarlanın satılmasını istiyor isek bu tarlanın bütün çalışmalarını yapmalıyız. Bu müşteriye doğru bilgi ile yapılan satış şeklidir.

Direk satış zaten donanımı olan bir malın yani piyasa değeri oturmuş fiyat politikasını kazanmış bir ürünün  direk tüketici tarafından aracı olmadan satın alınmasıdır.. İn direk satış bilgi ve araştırmaya giren satış şeklidir. Satış gerçek anlamda doğru yapılırsa, satılmayacak hiç bir mal yoktur. Doğru satış uzmanlık gerektirir. Herkesi başarılı bir satışçı olarak göremeyiz. Senelerini eğitim almaya ayırmış konu üzerinde bilgi donanımına sahip bir kişiyle, alaylı bir satıma sahip kişileri eş değerde tutamayız ve aynı kefeye koyamayız. Eğer koyuyor isek demek ki toplum olarak büyük eksikliklerimiz var demektir. Satışçı gerçek anlamda çözüm üreten kişidir. Size her konu hakkında bilgi veriyor ise sizin sorularınıza doğru cevaplıyor ise bu kişinin donanımlı olduğundandır. Şirketler bu gün satış elemanı alırken bazı testlerden geçiriyorlar. Bu testler kişinin psikolojik durumunu ortaya koyuyor. Psikolojisi bozuk bir insan satışçı olamaz. Çözüm üretemeyen kişi satışçı olamaz. Bölge hâkimiyeti kuramayan ikna kabiliyeti olmayan kişilerde satışçı olamaz. Aynı zaman da satış yapacak kişiler prezantabl bir duruşa sahip olmalıdırlar.  Bu demektir ki giyimine konuşmasına tavırlarına hallerine dikkat etmek zorundadırlar. Bu gün toplum olarak işsizlikten yakınıyoruz. Ama kendimizi maalesef geliştirmiyoruz. Vasıflı eleman, vasıfsız eleman da bu gün asgari ücret artı sigortaya tabi çalıştırılıyor. Vasıflı bir eleman daha sonra iş yapmamaya başlıyor. Çünkü donanıma sahip olmasına rağmen parasının hakkının bu olmadığını biliyor. Vasıf sız elemanlarda sürekli iş değiştiriyor,  ya da işten çıkartılıyor. O zaman ne yapmamız gerekiyor iyi bir işi buluncaya kadar arayıp mutlu olacağımız bir işi yapmamız gerekiyor. Vasıfsız elemanlarında kurslara gidip kendini yetiştirmesi gerekiyor. Her  şeyin  altında  eğitim yatar.. İşinizde başarıya ulaşmak istiyorsanız. Paylaşımcı yardımcı güvenli dürüst düzgün, öz güvenli özgür ruhlu yeniliklere açık olmalısınız. Haftaya çözüm nasıl üretilir konusunda buluşmak üzere hoşçakalın, sevgi ile kalın. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Az bulutlu
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı