• 14 Mayıs 2018, Pazartesi

NE KADAR DÜRÜSTSÜN?

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ İNSANLAR İÇİN ÇOK BASİTE İNDİRİLMİŞ VE ÇOK DEĞERSİZ BİR MESLEK OLARAK GÖRÜLÜR HALE GELMİŞ. BU SEKTER ÜZERİNDE GERÇEKTEN ÇALIŞIP ÇABALAYAN İNSANLAR OLDUĞUNU DA UNUTMAMAK LAZIM... HER İŞ KOLUNDA OLDUĞU GİBİ BOZUK KARAKTERLİ İNSANLAR ÇIKACAKTIR. MUTLAKA... AMA HEPSİNİ BİR KEFEYE KOYMAK DOĞRU DEĞİLDİR. ŞİMDİ DİĞER MESLEKLERE BAKALIM ONLAR NE KADAR DÜRÜSTmüş..!!

ŞUNU BELİRTMEK İSTERİM Kİ SÖZLERİMİ BELİRLİ MESLEK GRUPLARINA ve kişilere GÖRE ALGILAMAYIN. ÖĞRETMENLERE BAKALIM. KENDİ İŞLERİNİN DIŞINDA VERGİ VERMEDEN ÖZEL DERSLER VERİP PARA KAZANIYORLAR NE KADAR DÜRÜSTLER?.. Öğretmen olup da gayrimenkul yapanlarda var... Bu eğitim sistemimiz... Esnafa bakalım; satması gereken ürünleri çok fahiş fiyatlarla piyasada satış yapıyorlar... Gelinlik elbise pantolon ne alıyorsanız çok pahalıya alıyorsunuz. Bunlar satışta yüzde 200 fazla para döngüleri olduğu gibi aldığı ürünleri 8 ay ile 1 sene arasında parasını ödeyen gruplarda var bu kişiler ne kadar dürüstler? Onlar da bir ürün satıyorlar neticesinde! Gelelim yiyecek içecek sektörüne; bir sabah kahvaltısına gidiyorsunuz ailecek en düşük kişi başı 25 TL veriyorsunuz; 5 kişi giderseniz 125.000 TL sabah kahvaltısına verip bol güneş alıp gidiyorsunuz verdiğiniz para size pahalı gelmiyor.. Lakin yediğiniz ürünlerin maliyeti toplamda 10 TL’ye bile geçmez alın kazıklanıyorsunuz. Niye demiyorsunuz siz bizi kazıklıyorsunuz diye bu işi yapanlar ne kadar dürüstler? Afaki paraların döndüğü bir sektör öyle olmasa Aydın'da herkes kahvaltı salonu açmak için uğraşmaz ve yer aramazdı. Gelelim müteahhitlere; yaptıkları ev maliyetlerin üzerinde satış yaparken ille de diyorsunuz ki aman gayrimenkule para ödemeyelim sahibinden veya müteahhitten alayım... Evet çıkarlarınıza para vermek ters düşüyor bu sektörde gerçek anlamda yüksek değerden evlerin satılmasına göz yumuyorsunuz alın burada Allah'ına kadar kazıklanıyorsunuz. Bir evin maliyeti bellidir. İskan ruhsatı. Yapı kullanım izin belgelerinden haberiniz yok. Birçoğunuzun daireye bakıp aman geniş olsun belirli semt de lüxs olsun diyorsunuz ama yapılan binada hangi betonun kullanıldığını depreme dayanıklılık oranını sormuyorsunuz... Ödememeniz gereken paraları sizler ödüyorsunuz. Hâlbuki bir gayrimenkulcü size yerin taban fiyatını çıkardığı gibi evin emsal değerlerini hesaplar ve satış oranını sizlere söyler; istenilen fiyatların yüksek veya yerinde olduğunu söyler.

Gayrimenkulcü sizin faydanızadır. Çünkü başınıza gelebilecek her türlü işleri size söylemekle yükümlüdür. Her ne kadar sizler farklı baksanız da doğru yapılıp çalışıldığında sizler için velinimettirler. Gelelim işçi kesiminde çalışan arkadaşlara onlar ne kadar dürüstler bir dolap yaptırmak veya elektrik tesisatı değiştirmek bunun gibi işlemleri yaptırmak istiyorsunuz.. Zamanında yapmazlar. Kullanılacak malzemeler oynanabilir. Para verirsiniz ödeme yaparsınız işiniz bitmez süründürürler. Peki bunlar ne kadar dürüstler? Verdikleri fiyatlar yüksek olduğu için 10 kişiye sorarsınız gelelim toplu oturduğumuz apartman yöneticilerine ve sizlere. Yönetici seçersiniz 100 daireden 35’i toplantıya katılır sonra bir daha toplarsınız oran 40 buldu mu kafanıza göre kararlar alırsınız. Hele bir de mal sahipleri çoğunluktaysa tamam yandınız. Mal sahiplerinin ödemesi gereken işlemleri kiracılardan alırsınız olan şeyler milletin ruhu duymaz ne kadar dürüstler hele güvenip oy verip seçmişiniz. Aidat paralarından ödenmediğinde gününde faiz koydururlar yasada böyle bir şey yok insanlar bilmez bunları da öder ne kadar dürüstler hiç insan kandırılmıyor maşallah... Sadece emlak ve gayrimenkul sektörü sizleri kandırıyor. Gelelim en büyük kazıkları yediğimiz yerlere evi kiralıyorsunuz artış oranlarını yanlış hesaplıyorsunuz ve birçok insan bu konuda mağdur durumda ama bilmiyorsunuz hangi konuda mağdur olduğunuzu. Ruhunuz bile duymadan paşa paşa ödüyorsunuz artışları birçoğunuz. Mal sahipleri ne kadar dürüstler acaba??? Velhasıl daha sayacak birçok meslek grubunda ne kadar dürüstsün diyebileceğimiz çok noktalar var... Demek ki yargılamadan bir mesleği etrafa bakmak gerekiyor. Ve kendine kendimize sormak gerekiyor ben ne kadar dürüst çalışıyorum... Ben gayrimenkulcü olarak soruyorum sizlere ??? Ben ne kadar dürüstüm bu yazımda...??? Sevgi ile kalın. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı