• 16 Nisan 2018, Pazartesi

Doğru satışlar

Merhabalar yeni bir hafta başında yine sizlerle birlikteyim.

Gayrimenkul sektöründe çözümler nasıl üretilir?

Olaylar karşısındaki duruşumuz nedir?

Çok çabuk sinirleniyor kavga mı ediyoruz?

Alım satım işi olan iyi bir gayrimenkulcü piyasayı çok iyi bilmelidir. Her gün gazeteden ve internetten yeni çıkan veya çıkacak kanunları takip etmelidir. Bunun yanı sıra donanımlı bilgiye sahip olması gerekmektedir ki insanlara doğru bilgi verebilsin. Çalışmalarını çözüm odaklı yapmalıdır.

Maalesef bu sektörün kişilere bedava hizmet vermesi, insanların bu sektöre bakış açılarını değiştirmektedir. Çalışırsınız karşılığında maaşınızı alırsınız. Emek sarf edersiniz karşılığını da alırsınız. Gayrimenkul sektör olarak yanlış tanımlandırılmıştır. Çünkü sarf ettiğiniz emeğin karşılığı yoktur. Parada almazsınız. Ama devamlı harcarsınız. Bu mesleği bilende bilmeyende yapmaktadır. İki yer satarım daha sonra işime bakarım diyen kesimde çoktur.

Alaylı satım yapar vergi ödemez dükkânı olmaz bir sorumluluğu da yoktur. Kazancını cup cebe indirir. Bu işi meslek olarak yapanlar ise vergisini verir kazansın kazanmasın, eleman maliyeti vardır. Dükkânı vardır ödenekleri vardır. Bunun yanı sıra çalışmalarını yaparken kime dokunsa pay ister hâlbuki işle alakası yoktur adamın. Size daire söyler üzerinden kazanç ister, tarla söyler üzerinden kazanç ister, oturduğu yerden para kazanmak isterler. Bu piyasanın halktaki durumudur.

Bunun birde müteahhit bölümü ve mal sahibi bölümü vardır. Müteahhit yaptığı evi kendisi satmak ister. Yaptığı daire satışının parasını kimseye vermek istemez, komisyon ödemek istemez, cebinden para çıksın istemez. Hâlbuki herkes kendi görevini yapmalıdır. Temelde satılan dairelerin aslında çok sıkıntılı durumları vardır. Bu durumları gayrimenkulcüler bilir ve bu satışları yaparken özel maddeler eklenir sözleşmelere. Kişiler anca başına gelirse anlar.

Satılan dairelerin tapularında iskan ruhsatı ve yapı kullanım izin belgesi mutlaka olmalıdır. Yapı kullanım izin belgesini ya toprak sahibi ya da müteahhit ödemek zorundadır. Bu önemli bir maddedir. Genelde daireyi alan insanlardan alınmaktadır. Yanlış bir durumdur.

Dediğim gibi birde dairesi olup da satmak isteyen mal sahipleri vardır onlarda da birçoğu komisyon ödemek istemezler. Hatta branda yaptırıp sahibinden asarlar... İşte hal böyleyken çözüm odaklı doğru satışlar düzenli çalışma ile piyasa ve insanlar ne olursa olsun satış yapabilirsiniz; yeter ki siz doğru olun. Dürüst olun dürüst idealist insanlarla çalışın hedefiniz olsun. İnsanlara yardımcı olun menfaatsiz çıkarsız bilginizi onlara sunun sevgiyle yaklaşın, kavga etmek sinirlenmek çözüm değil. Yanlış insanlar içinde değil doğru insanlar içinde olun o zaman doğru satışlar yaparsınız. Sevgi ile kalın. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı