• 21 Mayıs 2018, Pazartesi

Arsa payları nasıl hesaplanır?

Merhabalar bu hafta arsa payı nedir? NASIL HESAPLANIR bir onlara bakalım. Gayrimenkulün metre kare cinsinden büyüklüğünün ve dahil olduğu belediye tarafından belirlenen raiç değerinin dikkati alınarak arsa sahibi ile müteahhit karşılıklı sorumluluğuyla belirlenen paydır.

Arsa ev metre karesine oranı konusunu detaylı ele almadan önce belirtmek gerekir ki; ortak kullanıma açık olan sığınak kömürlük otopark ve benzeri ortak mülkiyet payları da arsa payına dahil olan kalemlerdir. Tapu sicil müdürlüğüne tarafından alacağınız kayıt olarak belirtilen toplam alanın değeri ile yine gayrimenkul sahibine ait hissenin bağımsız bölümler toplamı dikkati alınmalıdır. Arsa payı 634 sayılı kanun tarifler başlıklı 2 madde d bendinde ortak alanlarla ilgili durum arsanın bu kanunda yazılı esasa göre bağımsız bölümlere tahsis edilen ortak mülkiyet paylarına arsa payı denir.

Arsa sahibi olan kimsenin arsa genelindeki hisse payının metre kare cinsinden değeri ( x \ y ) * Z FORMÜLE EDİLİR. X = M KARE DEĞERİ y = ARSA SAHİBİNE DÜŞEN PAY

Z= BÖLÜM DEĞERİ Kat karşılığında ya da arsa karşılığında inşa edilen yapılarda inşaat maliyeti yahut arsa bedeli söz konusu inşaattan bağımsız bir kısmı olarak verilmektedir.

Proje mualifleri tarafından hesaplanan arsa payları oran hesaplamasında eksiklik ya da her hangi bir biçimde hata yapılıp yapılmadığının bilinmesi amacıyla kontrol edilmelidir. Bu inceleme sırasında kat mülkiyeti tarihinin baz alınması önemlidir. ÖRNEK TAPUDA TARİH 16 05 1984 gibi.

100 metre kare bir daireden arsa payı olarak normal vatandaş 2 birim alırken uyanık müteahhitler arsa payı 10 olabiliyor. Gayrimenkul sektöründe olan kişilere danışarak iş yapmak her zaman karlıdır. Çünkü satımdan çok birçok kişiler müşterinin bilgilendirilmesine önem verirler. Bu ramazan ayında herkesin bir birey olup kendi orucunu tuttuğunu sevabının kendisine ait olduğunu unutmamak gerek. Bu her iş kolunda da böyledir. Dürüst çalışan zor da olsa sonunda kazanır. Sizlerde zor yolu seçin kolay yolu değil... Sevgi ile kalın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Az bulutlu
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı