• 23 Temmuz 2018, Pazartesi

Piyasa Yorgun

Merhabalar; mira gayrimenkul olarak bu haftaki yazımda piyasanın genel durumundan bahsedeceğim. Biliyorsunuz ki seçimden önce 0.98 faiz oranları ile evini alan alabildi. Lakin satışlar umulduğu gibi olmadı.

İstanbul başta olmak üzere, büyük şehirlerde ev satımları olurken bölgesel satış başarı oranı maalesef düşüktü. Piyasanın bir nevi canlanması için yapılan bu uygulama belirli büyük şehirlerde önem kazandı Lakin Küçük yerler bu kadar bu oranlardan nasibini alamadı. Aynı oranda durmadan piyasa da demire zam gelmesi betona zam gelmesi ve diğer zamlar ev satış fiyatlarını artırırken satım olayını da ister istemez yavaşlattı.

Aydın her bakımdan zor bir şehir. Büyük şehir olmasına rağmen daha birçok şey rayına girmemiştir. Ayrıca Aydın ev fiyatları açısından Türkiye genelinde en yüksek satış fiyatlara erişmiştir. Burada her zaman dediğim gibi bir malın değeri çıkarılmadan satış fiyatlarını kabul etmememiz gerekir. Yeni bina ile eski bina daire satışları bir olmamakla beraber katlar arasındaki değer satışları bile farklıdır. Lakin kontrolsüz satışlar olduğu sürece bu satış fiyatlarının önüne geçilemez.. Piyasanın para döngüsü olmadığında bir daire satışının fiyatı yarıya kadar inebiliyorsa, o daireyi başta bu fiyatlara satmak en doğru olandır. Toprak sahipleri de oran konusunda fazla isteyip müteahhitleri zor duruma sokabilmektedir. Kafalarına göre oran belirlemede ön plandayız maşallah. Evet herkesin malı toprağı önemlidir. Lakin değer oranını belediye tespit etmektedir. Bunun üzerinde oran istemek çok doğru değildir.

Halen yeni çıkan gayrimenkul yasası maalesef uygulanmadığı gibi birçok insan tarafından bilinmemektedir. Uygulamaya büyük şehirlerde başlanmıştır. Hatta daha önceden bu şekilde çalışılmaktadır. Ama ufak bölgeler için geçerli değildir. Buradan tekrar yazmak istiyorum komisyon bedelleri düşmüştür. %3 ten satışta %2 olmuştur. Eski kiralama bedelleri bir kiranın 12 ay çarpımı %10 +KDV iken burasıda bir ev kirası olmuş +KDV kesilecektir. ev kiralamada Evini kiraya verecek kişiden ve kiracıdan gayrimenkulcü komisyonunu talep etmek ve almak zorundadır. Her iki tarafa da komisyon ödemelidir. Bu güne kadar yanlış uygulanan bir durumun düzeltilmesi lazımdır. Her ne kadar bu durum mal sahiplerinin menfaatine uymasa da durum böyledir.

Rabbim kul hakkıyla gelmeyin der. Müslümanlığın en büyük temel ilkesidir. İşte tek taraflı komisyon olursa satışta ve kiralamada kul hakkına giriyorsunuzdur. Allah tan korkan bir insan insanların hakkını korur ve gözetir. Doğru çalışmada böyle olur. hep kendi çıkarlarınız için değil başkasının çıkarlarını da düşünmelisiniz.. Düşünmüyorsanız sizde birçok manevi duygular ölmüş demektir. Sadece para için yaşayan insanlar olmuş olursunuz. Kimseyi yargılamak bana düşmez.

Lakin hayatınızda bir şeyler ters gidiyorsa nerde hata yapıyorum diye dönüp içinize bakmanız lazımdır. Vicdan insanlardaki doğru yolu gösterir. Her şey bu dünyada para demek değildir veya çalışmak değildir. Ailenize çocuklarınıza değer verdiğiniz akraba ve komşularınızla değer kazanır bu dünya. Para hırslarıyla kendi benliklerinizi kaybetmeyin. Adil olun yaşantınız hoşgörülü sevgi dolu olursa, bir şey kaybetmezsiniz daha kazanırsınız. Size bir atasözü ile bu günkü yazımı sonlandırıyorum.

VEREN EL ALAN ELDEN ÜSTÜNDÜR.

BUNU hiç bir zaman unutmayın. Bu haftalık sevgi ile kalın hoşçakalın. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu