• 30 Temmuz 2018, Pazartesi

Bekara ve dula öğrenciye evini kiraya vermek istemeyenlere para cezası geldi

Merhabalar mira gayrimenkul olarak bu gün önemli bir konuya parmak basmak istiyorum.

Türkiye genelinde uygulanan ve emlak piyasasını zor duruma düşüren kiralamadan bahsedeceğim. Nedense mal sahipleri evlerini öğrenciye, dul bir bayana, bekara kiraya vermek istemiyor. Amaç düzenli bir gelir gelsin, piyasanın çok üzerinde olan kira istemeleri mal sahiplerine göre normal gelirken, kiracıları bu alan zorluyor. Bu arada yapılan en büyük yanlış yeni binalarla eski binaların bir tutulup aynı değerden kira istemeleri de şaşırtıcıdır gerçekten.

Çok tepkisiz bir toplum olduğumuz için oluyor bu. Ben gayrimenkulcü olarak kiralamada insanlara bunları anlatmaya çalışıyorum. Mal sahiplerine söylüyorum. Evin bu kadar etmez diye karşılaştığım tepkileri size yazayım. Sen ne bilirsin git işine benim 22 tane evim var istediğim fiyattan kiraya veririm size ne, diyor başka birisi kim gelirse gelsin devlet bile gelse ben bilirim kira bedelini diyor. Bunlar sadece 2 örneği. Bunlar gibi dolu insanlar mallarını hep yüksek fiyattan çok para ve gelir gelsin diye kiraya veriyor.

Benim fikrim kiralama fiyatlarını belediye belirlemeli asgari ücretin 2,029 tl olduğunu düşünürsek brütte insanların eline 1603 ile 1700 TL geçiyor. Gelin bu insanın ev kiraladığında 1000 TL kira verdiğini düşünelim. Site içinde ise en düşük 180 TL gider verdiğini düşünelim. Geriye kalan para ile nasıl geçinilir düşünmek gerekir. Onun için asgari ücretin altında bir oran belirlenmeli bunun üzerine kiralama yapılmalıdır. Belediyelerce koyulan bu oranın artışında yüzde 5’i geçmemelidir. Senelik kontrol belediyeliklerde olmalıdır. Diye düşünüyorum. Kafasına göre hiç kimse fiyat çıkarmamalıdır. Zor bişi değildir bu 1+1 oranı 2+1 ve 3+1 evlerde oturmak isteyenler oranları belirlenip, yeni evlenen bir kişiye 3+1 verilmemelidir. Çocuk olduğunda anca 3+1 evde oturmasına izin verilmelidir. Ayrıca mal sahiplerinin kazanç takipleri de bu şekilde daha iyi kontrol altına alınmış olur. Çok evi olan kişiler buna itiraz ederler veya kızarlar tabii ama zaten oto kontrolle yönetiliyorsak bunların olması gerektiğine inanıyorum. İnsanların mağduriyeti ortadan kalkmalıdır. Böylece bu benim fikrim... Sizlerle paylaşmak istedim.

Bu kiralama konusunda Türkiye İnsan Hakları ve eşitlik kurumu (TİHEK ) MİLYONLARCA EV SAHİBİNİ İLGİLENDİREN EMSAL BİR KARARA İMZA ATMIŞTIR. Dul bir kadına evini kiralamak istemeyen ev sahibine ayrımcılık yasağını ihlalden dolayı 2000 TL idari para cezası kesilmesine karar verdi. Kiralama işlemine aracılık eden emlakçıya da ihlal nedeniyle 1000 TL ceza verildi. Bu karar ayrımcılık yasağının ihlali konusunda verilen ilk karar olarak kayda geçti. TİHEK in bin liradan 15 bin liraya kadar ceza kesme hakkı bulunmaktadır. Bundan sonra evini öğrenciye dul bir bayana serbest çalışana vermek istemeyen mal sahiplerini kiraya tutmak isteyenler doğrudan TİHEK’e kaymakamlık ve valilikler aracılığıyla şikâyet edebilecekler... İlk etapta uzlaşma sağlamaya çalıştıklarını söyleyen TİHEK görevlileri, uzlaşma olmaz ise para cezası kestiklerini söylemişlerdir. Kiralama mal sahiplerince hala olmaktadır. Kanun çıkmasına rağmen bir çok kişinin bundan haberi bile yoktur.. Bu kişiler bilgilendirilmeli gayrimenkulcü ile çalışmak istemiyorlarsa evini kiraya verdirilmemelidir. Bunun içinde ayrı bir yasanın çıkması gerektiğine inanıyorum. Birçok gayrimenkulcü mal sahiplerinden komisyonlarını dahi alamıyor. Bu kadar bedava bir anlayış sistemi olamaz bence... Onlara soruyorum. Herhangi bir mesleki çalışmanızda karşılığını almadan çalışmayı kabul eder misiniz? Evet ederim diyorsanız samimi değilsiniz. Her bir emeğin karşılığı verilmelidir. Adaletli bir insan iseniz. Ben yine bana göre gerçek gözlemlerimi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Beni sevmek zorunda değilsiniz. Lakin adaleti bir iş yapmayı görmek istediğim içinde beni yargılayamazsınız. Sizlerle bizlerin dürüstçe ve adil olarak çalışmanızı bekliyoruz. Amaç budur. Sevgi ile kalın hoşçakalın 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu