• 9 Ekim 2017, Pazartesi

Nereden baksak tutarsızlık!

Son günlerde gündemde ve sosyal medyada sıkça gördüğümüz iki görüntü var. Biri kan donduran cinsten, izlerken bile yüreğimi yakan. Diğeri, sıcacık samimi, izlerken yüreğimi umutla dolduran.

 

Biri Antalya’da yerde yatan bir kadına tekme atan polislerin görüntüsü, diğeri İstanbul’da trafikte sorun yaşayan ve oldukça heyecanlı olan bir vatandaşa güzel güzel laf anlatan polislerin görüntüsü.

 

Görmeyen kalmamıştır sanırım ama yine de bir hatırlatayım. Antalya’nın Alanya ilçesinde Ronakhan Aripova adlı Kırgızistanlı bir kadın, sokak ortasında (bu tabiri de hiç anlamam, birini dövmek anormal bir şey değilmiş de sokak ortasında dövmek anormalmiş gibi. İşte bazı şeyleri biz kendimize yapıyoruz, neyse) iki polis tarafından dövülüyor. Tekmeleniyor, coplanıyor. Görüntüye sadece birkaç saniye dayanabiliyorum.

 

Diğer bahsettiğim görüntü ise İstanbul’dan. Bir taksici motosikletli birkaç sürücüye kızmış. Yaşadığı olayı polise anlatıyor. Nelere kızdığını ifade ediyor, bu arada da oldukça heyecanlı. Polis abimiz ise onu “Kasktan dolayı onların görüş açısı dar ya hani küçük sabi bir çocuğu düşün, biz arabada rahatız ama motosikletliler öyle değil” diye başladığı sözlerle yatıştırmaya çalışıyor. Görüntü adeta sıcak kurabiye etkisinde. Bitmesin istiyorum.

 

Ben şunu anladım: Bu polislerin hepsi bizim evlatlarımız. Tekme atanı da biz yetiştirdik, sabırla laf anlatanı da. Ancak demek ki bir yerlerde hata yapmışız. Bir yerlerde okumadan, sorgulamadan, boyun eğerek, kula kulluk edenleri bir yerlere getirerek, şiddeti savunan bundan beslenen “birey”ler yetiştirmişiz. Anlamadığım ise şu: Sinirli bir adamı tatlı dille sakinleştirmeye çalışan, motosikletlilerin yerine kendini koyarak anlamamızı isteyen, hiç tanımadığı birisinin arabası bozulduğunda bir el atayım diyen insanları da yetiştirebilirken, bunu nasıl başardık?. Yani nereden baksak tutarsızlık, nereden baksak ahmakça. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Güneşli
Yarın: 40/18 Güneşli