• 21 Mart 2018, Çarşamba

Hak ettikleri bu mu?

Aydın’da spor sizce ne durumda? İyi mi, kötü mü, gelişmeye açık mı? Bu sorunun cevabı neye bakarak verilebilir peki? Ben söyleyeyim, çocukların spor dallarına katılım oranlarına bakarak. Çünkü biraz bilinçli bir aile sporun hayattaki önemini bilir ve çocuğunu ona göre yönlendirir.

 

Şimdi gelelim yaklaşık 1 aydır yaşadığım bir soruna. 8 yaşındaki yeğenimi bir spor dalına yönlendirmek istedim, voleybolu, dansı, basketbolu filan denedik. Denedik derken hepsine gitti ve neyi sevdiğine kendi karar verdi. Bizim kız basketçi olacak. Tabi kendini bir branşa versin, geliştirsin diye gönderdiğimiz kursun dersleri yapılabilirse!

Normalde haftanın 4 günü yapılması gereken dersler yapılamıyor. Nedeni ise bölgesel basketbol şampiyonası, bölgesel karate şampiyonası, bölgesel o, bölgesel bu. Her gün ayrı bir mesaj alıyoruz neden olarak. Bölgesel şampiyonalara itirazımız yok. Spor müsabakaları tabi ki olacak ve bu da bir şehir açısından gayet olumlu ve sevindirici bir şeydir. Peki, bu şampiyonalar devam ederken bizim çocuklarımız ne olacak? Spor disiplin işi değil midir? Nerede kaldı düzenli çalışma?

 

Çocukların yaşadıkları hayal kırıklığını ise cabası! Her gün “Yarın basketbol var mı?” diye sorup, olumsuz yanıt aldıklarında yüzlerini görmeniz gerekir. Gerçekten hak ettikleri bu mu? Aydın’da, spor müsabakaları olduğu zaman geçebilecekleri, derslerini orada görecekleri sahalar neden yok? Sorular sormakla bitmez galiba.

 

Böyle bir sorunla karşılaşınca, bu işin böyle gitmeyeceğini anladım ve spor muhabiri arkadaşlarıma basketbol okulu sordum. Parası neyse verelim bari ama o çocuk o sporu profesyonel bir şekilde öğrensin yeter ki, kendini geliştirsin, vaktini faydalı bir şeyle geçirsin diyerek. Aldığım cevap iç acıtan cinsten: “Aydın’da basketbol okulları var ama kız çocukları için alt yapı olduğunu sanmıyorum, zor yani işiniz” Hayatta, sporda, her alanda kız çocuklarını geri plana atmak zorunda mıyız? Aydın’a yakışan bu mu? Hele ki daha geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu, ‘Aydın’ın kadınlar şehri olduğu’nu vurgulamışken.

 

Buradan Gençlik Spor’a, Büyükşehir’e, Spor Kulüplerine, Aydın’da spor adına bir şeyler yapmak isteyen herkese sesleniyorum. Aydın’da spor sizce ne durumda? İyi mi, kötü mü, gelişmeye açık mı? Lütfen, ilk başta kız çocuklarının da her alanda olması gerektiğini bilerek, bu konularda ailelere ve çocuklara yardımcı olun. İyi sporcular yetiştirirsek Aydın kazanır, Türkiye kazanır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu