• 23 Ekim 2017, Pazartesi

Yapmayın bunu

Bu hafta gittiğim bir haber beni hem sevindirdi hem üzdü. Sevindirdi çünkü Türkiye’de bu tarz etkinlikler çok az yapılıyor veya destek görmüyor. Üzdü çünkü etkinlikle ilgili olan söylemler bana doğru gelmedi.

 

Gelelim habere: “Aydın Okuyor” Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okuma kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla başlatılan bir proje. Kampanya kapsamında belirlenen gün ve saatlerde öğretmenler, öğrenciler, okul çalışanları kitap okuyorlar. Fikir güzel, uygulama güzel, amaç güzel ancak söylemler yanlış.

 

“Beden dersinde kitap okuyorlar” gibi birkaç cümleden bahsediyorum sadece. Lütfen yanlış anlaşılmasın. Takıldığım nokta şu. Neden bizim ülkemizde Beden Eğitimi dersi bu kadar küçümseniyor ve önemsiz bir şeymiş gibi bahsediliyor? “Beden Eğitim dersini yapmasakta olur, onun yerine matematik dersi işleyelim” zihniyeti ne zaman bitecek? Gerçekten matematikten korkan sürekli matematik dersi görmekten sıkılan, matematikte başarılı değilse kendini tembel hisseden (öyle hissettirdiğimiz) nesiller yetiştirmek istemiyorsak bu tür söylemlerden vazgeçmemiz gerekiyor.

 

Burada hem eğitimcilerimize hem velilerimize büyük iş düşüyor. Yapmayın bunu. Hem unutmayın sporla ilgilenen çocuklar özgüvenli olur, kendilerini daha iyi ifade ederler. Bu derse de gereken önemin verilmesi dileğiyle.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
21 / 13 Parçalı bulutlu
Yarın: 18/12 Sağanak yağışlı