• 2 Mayıs 2018, Çarşamba

Aydın ligden düşmüştür

Bir şehir düşünün, 1 milyonun üzerinde nüfusu olsun. Hem bölgesinden hem de Türkiye genelinde oynanan amatör futbol maç sayısı açısından birçok ilden çok önde yer alsın. Süper Lig’de, 1. Lig’de ve 2. Lig’de bu ilden birçok sporcu üst düzey futbol oynasın. Mazisinde Süper Lig’de fırtına gibi esen, hatta Fenerbahçe’yi kendi evinde 1-6 gibi bir skorla yenerek bırakın şehri yada bölgesini, tüm Türkiye’de konuşulan bir takımı bünyesinden çıkarsın. Ama 2018’e geldiğinde bu şehrin tek profesyonel takımı 3. Lig’de oynasın… Hoş geldiniz burası Aydın.

 

 

 

Şehirde futbol bitmiş, hatayı şunlar yapmış, bunlar destek vermiş ya da vermemiş bir ton boş söze hiç girmeden futbolun gerçeklerine bakalım. Aydınspor 1923, isim değiştirdiğinde şehrin umudu olarak profesyonel liglere çıkma mücadelesi verdi. Bölgesel Amatör Lig’de her maçını binlerce taraftar önünde oynadı. Yükseldi, yükseldi derken 2.Lig’i gördü. Kısa sürede yakalanan başarı cidden taktiri hak etti. Peki ya sonra ne oldu? Yerinde sayan bir takıma dönüştü. Play-Off hayaliyle yıllarını tüketen bir kulübün geldiği nokta.. AMATÖR LİG…

 

 

 

Hani bir zamanlar lideri yeniyoruz diye övündüğümüz, Ege derbileri oynuyoruz diye sevindiğimiz, çelme taktık şampiyonu belirledik diye mutlu olduğumuz rakipler nerede? Bakalım mı bir şöyle günümüze. Yeni Malatyaspor örneğini hatırlayın. Bizimle rakip olduğu sezon şampiyon olmuştu 2.Lig’de. Çok uzak değil 2014-2015 sezonu. Hani bizim Play-Off hayalleri kurduğumuz sezonu şampiyon tamamlayan Malatya ekibini Adnan Menderes Stadı’nda 1-0 mağlup ettik. Sonra ne mi oldu. Yeni Malatyaspor ligleri birer birer çıktı. Şu anda Süper Lig’de düşme korkusu yaşamadan sezonu tamamlama derdinde. Yapılanma, planlama, hedefler ne koyulmuşsa, sonucu ortada. Tebrik etmek gerek.

 

 

 

Yine ligden düşen Nazilli Belediyespor’un geçen sezon rakibi olan Büyükşehir Belediye Erzurumspor’a bakalım. İki takımında hedefi şampiyon olarak 1. Lig’e yükselmekti. Ne oldu aynı sezonda? Nazilli ekibi yerinde sayarken, Erzurum şampiyon olarak çıktı. Bu sezon yine hedef 1. Lig’di Nazilli’de Peki ya sonuç. 3. Lig. Erzurum mu? 1. Lig’e çıktığı ilk sezonunda son maç öncesi Play-Off hedefi var. Yani Süper Lig’e çıkma şansı var. Onlar da ciddi anlamda tebriği hakkediyor.

 

 

 

Gelelim yine şehrimize. Hani şu Kadıköy’de 6 gol atan efsaneyi çıkartan şehre. Sevinelim mi BAL’da 4 takımımız var diye. Sevinelim mi 3.Lig’de temsilcimiz var diye. Sizce futbol takımları düşünce sadece kulüpler mi düşüyor? İşte tam orada yanılıyorsunuz. İki haftada bir neredeyse 25 kişilik takım kafilesi şehrin otellerinden birinde bir gün bazen iki gün kalıyor. Şehirde lokantalarda yemek yiyip, esnafı geziyor. Deplasman taraftarları geldikleri şehirde vakit geçiriyor, harcamalar yapıyor. Bunlar görünen ilk kayıplar. Şehrin spor prestiji anlamında kaybedilenleri saymıyorum bile. Bu yüzden Aydın küme düşmüştür bu sezon. BAL’da da rakipler gelmeyecek mi diyebilirsiniz. Ama bir çok takımın günü birlik seyahatler ile maça çıktığını hatırlatmak isterim.

 

 

 

Sonuç olarak, Aydın futbolu küme düşmüştür. İsimler, renkler, armalar değişebilir. Yakın zamana kadar 3 takımı profesyonel liglerde olan bir şehrin ileriye gitmesi gerekirken dibi görmesi nasıl izah edilir? Yazılan yazıların sonu gelmez. Konuşmalar da bütün yaz devam edecektir. Diğer şehir takımları mı? Onlarda yeni hedefler için planlama yapacaklar merak etmeyin.

 

 

 

Son olarak. İyisiyle kötüsüyle koca bir sezon geride kaldı. Aydınspor 1923 için bir damla bile ter döken, emek veren oyuncu grubuna teşekkürler. Sahaya çıkması bile zor görünen bir takımı son gün gece transfer yasağını açarak sahaya çıkartan yönetim kuruluna teşekkürler. Bir şekilde takıma katkı sağlamış Teknik Direktörler Yavuz İncedal ve Mehmet Akif Başaran’a da teşekkürler.

 

 

 

Ancak Teknik Direktör Mustafa Ceviz’e ayrı bir parantez açmak gerekiyor. İnsani yönü ve karakterinin iyi olduğunu bildiğimiz Ceviz’in, zor görev karşısında çabası için hem kendisine hem de ekibine ne kadar teşekkür etsek azdır. Kariyerinde şampiyonlukları, kupaları bulunan bir teknik adamın 3.Lig’de bir takımı tutmak için verdiği mücadele, takdiri hakkediyor. Takım kazansa da kaybetse de ne zaman arasak ulaştığımız, üzgün de olsa telefonunu açıp bilgi verdiği için ben basın mensubu arkadaşlarım adına da teşekkür ederim. Yolun açık olsun Mustafa Ceviz. Belki bir gün bu şehrin üst liglerdeki bir takımında yine görüşürüz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu