• 6 Haziran 2018, Çarşamba

Basketbol kültürümüz yeterli mi?

Türkiye’nin genelinde olduğu gibi Aydın’da da spor branşları içinde en çok ilgiyi futbol görüyor. Geçmişte özellikle Aydınspor’un üst liglerde mücadele ettiği dönemlerde şehirde tam bir futbol havasının estiğini, eskiler hep anlatır. Son dönemde ilgi biraz düşse de yine de futbola olan merak diğer branşların önünde geliyor. Peki spor sadece futboldan mı ibaret?

 

Aydın atıcılık, atletizm, savunma sporları gibi bir çok alanda Türkiye’de adından söz ettiriyor. Bireysel sporlarda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün ve antrenörlerinin katkılarıyla ciddi başarılar elde ediliyor. Biz de elimizden geldiğinde sayfalarımıza taşıyoruz. Aynı zamanda Aydın adına gurur da duyuyoruz. Peki ya Türkiye’de futboldan sonra ilgi gören ikinci spor olarak kabul edilen basketbolda neredeyiz?

 

Geçen haftaki yazıda Afjet Afyonspor’un 1. Lig’e çıkmasını kaleme almış, Aydınspor 1923’ün dost takımını tebrik etmiştik. Daha üstünden 1 hafta anca geçti ve biz yine Afyonkarahisar için tebrikte bulunuyoruz. Futbol takımını 1. Lig’e çıkaran şehir, Afyon Belediyespor Basket Takımını da Süper Lig’e çıkarttı. Yani branşlar değişse de koyulan hedefler ve ulaşılan başarı ortada.

 

Yine döndük Efeler Diyarı Aydınımıza. Futbolda nereden nereye geldiğimiz yazdık çizdik de basketbola pek yer ayıramadık. Efespor’un mücadelesini alkışladık bu sezon. Parkede gösterdikleri mücadelenin sonunda üst lige çıkamadık. Emeklerine sağlık, canları sağ olsun. Ama maçlarda fark ettik ki şehirde basketbola karşı ilgi ciddi anlamda var. Maç gününü soran, saatini kaçırmamak için çabalayan insanları tüm sezon gördük. Yeni sezon için Allah kerim diyoruz. Ama unutmadan hatırlatalım, destek vermeden başarı beklemek günümüz sporunda hayalden öteye geçemez.

 

Türkiye’de basketbolun zirvesi olan Basketbol Süper Ligi’ne bakalım. 3 büyükleri geçtikten sonra Anadolu’dan farklı takımlar mücadele etti normal sezonda. Eskişehir, Sakarya, Uşak, Giresun, Trabzon, İzmir ve Gaziantep gibi şehirlerden takımlar yer aldı. Yeni sezonda Afyon Belediyespor da bu ligde mücadele edecek. Biz ne zaman çıkarız orası meçhul. Basketbolda bütçenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Her yol verilecek desteğe çıkıyor. Şehri temsilen bir takımın bir gün o sahnede yer alması dileğiyle yaşamaya devam. O hayale ulaşana kadar diğer takımları tebrik etmeye de devam… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
15 / 8 Bulutlu
Yarın: 16/9 Sağanak yağışlı