• 1 Şubat 2017, Çarşamba

Çağın hastalığı: Teknoloji bağımlılığı

Bilgisayar, cep telefonu, tablet ve internet...

Teknoloji bağımlılığı 7’den 70’e herkesi esir almış durumda. Özellikle çocuk ve ergenlerde akıl almaz boyutlara ulaştı.

Yediğini, içtiğini paylaşmak yerine bunların fotoğrafını paylaşanların, nerede ne yaptığını dakika dakika söyleyenlerin sayısı artıkça artıyor.

Yolda görse selam vermez, ama sosyal medyada o kişi ile arkadaş. Bunun farkında değil!

Bin 500 oyla mahalleye muhtar oluyorken, adamın 5 bin arkadaşı var. Muhtar adaylığını açıklasa açık ara kazanacak, ama esnafa hayırlı işler demeyi bilmez!

Sosyal medyayı çok matah zannedenler inanılmaz bir yanılgı içendeler.

Uzun yıllardır sosyal medya ile haşır neşir oldum ve oluyorum da. Hatta ben ilgilendiğim yıllarda o zaman ki patronlarım bana “boş işlerle ilgilenme” diye veryansın ediyordu. Lakin bugün kendileri benden daha fazla sosyal medya ile uğraşır durumdalar. Öyle ki satın aldıkları TV kanalının isminin ne olması gerektiğini bile sosyal medya üzerinden sorar olmuşlar.

Sosyal medya sayesinde yuva kuranları, yuvası yıkılanları, 7 sülalesini araştıranları saymıyorum bile..!

Bu söylediklerim sakın yanlış anlaşılmasın. Doğru kullanıldığı takdirde bilgisayar, cep telefonu ve internet de çok faydalı. Fakat doğru kullanıldığı takdirde.

Mesela acil bir hasta için anında kan bulunabilir. Hemen örgütlene bilinilebilir. Bir olaya toplu tepki gösterile bilinir. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

İyi tarafı olduğu gibi kötü tarafı da var ve bana göre kötü tarafı çok daha fazla.

Hareket etmeyen, odasından çıkmayan, yemek yemeyen, sohbet etmeyen, bilgisayarsız ve internetsiz adeta yaşamayı bilmeyen bir nesil oluşabilir. (Oluşmuş durumda)

Doğmamış çocukların geleceğini düşünmek yerine, sosyal medyalarda hesaplar açıla biliniyor. Hangi okullarda eğitim alması gerektiğini araştırmak yerine profiller oluşturula biliniyor.

Çocuklar ağlayınca ilgilenmek yerine eline telefon verip susturula biliniyor. Parka bahçeye götürmek yerine eve hapis edip bilgisayar karşısında oturtturula biliniyor.

Misafir gelince çocukları yanımıza oturtmak yerine odalara tıkabiliyoruz. Durum böyle olunca çocuk da monotonlaşıyor. Monotonlaştıkça da monotonlaşıyor.

Ne sevgiyi gösteriyoruz, ne saygıyı!

Bugün anne ve babasına telefon veya bilgisayar kullanmasını gösteren bir nesil var. Telefondaki oyunların nasıl oynanacağını sizin ona anlatmanız yerine o size anlatıyor.

Bu neslin sonraki nesli nasıl yetiştireceğini varın siz düşünün.

Ekmeğe, suya, elektriğe, doğalgaza yapılan zamlara ses etmeyenlerin internetini kes bakalım nasıl tepki gösteriyor, nasıl kendini sokaklara atıp hakkını arıyor.

Suçlu aramayın!

Hayatın gerçeğini bilmeyen, hayatı internetten ibaret zanneden bu nesli hep birlikte bizler inşa ettik. Bu suçun ortağı hepimiziz.

Kalın sağlıcakla.. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.