• 1 Mart 2017, Çarşamba

Küçük esnaf dertli

2016 yılının tamamında 101 bin 614 esnaf kapısına kilit vurmuş.

Bu rakam Aydın’da ne ölçüde bilinmiyor, ama pek çok küçük esnafın yaşanan mali darboğaz nedeniyle sıkıntı yaşadığı aşikâr.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre 2016’nın tamamında 101 bin 614 esnaf kepenk indirmiş.

2015’te kapanan esnaf sayısı 97 bin 715 civarındaymış. Kapısına kilit vuran işlerin sayısı özellikle 2016’nın son çeyreğinde artış göstermiş. Son çeyrekte her ay yaklaşık 10 bin esnaf dükkân kapatmış. İşleri döndüremeyen, satış yapamayan esnaf çareyi işyerini kapatmakta bulurken, faaliyet alanını değiştiren esnaf sayısı ise geçen yıl yüzde 495 artış göstermiş. 2015’te 216 bin 309 esnaf meslek değişikliğine giderken bu sayı 2016’da 1 milyon 286 bin 103’e fırlamış. En fazla kepenk indiren meslek 10 bin 537 ile bakkallar ve büfeciler olmuş.

Esnaf devletten destek bekliyor..!

Aydın’da da pek çok küçük esnaf yaşanan mali darboğaz nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Dükkân kirasını, yanında çalışan elemanın maaşını, sigortasını, vergisini ödeyemeyen esnaf devletten destek bekliyor.

Bununla ilgili ufak ufak da olsa devlet esnafa sigorta ve vergi ödemeleri noktasında kolaylığı sağlıyor. Yetmez! Destek daha da fazla olmalı!

Eğer küçük esnaf olmazsa ülkeler ayakta kalamaz.

Bir vücut düşünün, beyin var, kalp var, böbrek var, ciğer var, var da var. Ama bunların olmazsa olmazı kılcal damarlardır. Eğer kılcal damarlar olmazsa vücut çöker yaşamsal fonksiyon biter.

Küçük esnaf da olmazsa ülkelerin yaşamsal fonksiyonu biter.

EFELER BELEDİYESİ’NE ALKIŞ

Hazır sözümüz küçük esnaftan başlamışken buradan Efeler Belediyesi’ne bir teşekkür etmek istiyorum. Daha önce kaleme aldığım “2 P 1 Ç” konu başlıklı köşemde “Pınarbaşı’nı Canlandıralım”a değinmiş Ramazanpaşa Cami karşından başlayarak yani Pınarbaşı’na giden güzergâhtaki sokağın yeterli seviyede aydınlatması gerektiğini dile getirmiştim. Bu konuya duyarsız kalmayan Efeler Belediyesi geçtiğimiz hafta güzergâhta ışık sistemini değiştirdi. Bununla ilgili kendilerine teşekkür ederim. Hazır eliniz değmiş, önümüz de yaz iken Pınarbaşı Mesire Alanı’nı da aktif hale getirelim sayın Mesut Özakcan. Yapılması gerekenler belli, yapacak kişiler de belli sayın Başkan..!

Kalın sağlıcakla..! 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu