• 3 Mayıs 2017, Çarşamba

Yazık gerçekten çok yazık!

Aydın, potansiyeli ve ürün çeşitliliği bakımından tarımsal üretimin en önemli merkezlerinden birisi. “Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir” tanımlaması kentin tarımdaki gücünü özetliyor.

Nerden bakarsanız bakın Türkiye’nin birçok ürünü şehrimde yetişiyor. Eksik olan tek şey bizlerin o ürünlere sahip çıkmaması.

Geçen gün bir gazeteci arkadaşımız çok güzel bir haber yapmış. Eline sağlık öncelikle..

Haberin başlığı aynen şöyle; “Gölhisar, Türkiye'nin enginar deposu oldu.”

Haberin içeriği ise çok ilginç. Efeler’e bağlı Gölhisar Mahallesi, Türkiye’nin enginar üretiminde yüzde 42’lik ihtiyacına cevap veriyormuş.

Yanlış okumadınız yüzde 42 ve üretilen enginar Türkiye’nin başka bir yerinde yokmuş.

Gelelim işin en hassas yerine.

Türkiye’nin başka bir yerinde yetişmeyen bu enginarı yetiştiren Aydın, ama “Uluslararası Enginar Festivali” İzmir’de yapılıyor.

Yazık gerçekten çok yazık!

Bu konu enginar ile sınırlı kalmıyor!

Dünya incir üretiminde ilk sırada yer alan Aydın, kestane ve zeytin üretiminde Türkiye birincisi. Aydın’da üretilen kestane, Bursa’da işlenerek kestane şekeri olarak piyasaya sunuluyor.  Bursa kestane şekeri ile ünlüdür. Fakat kestanenin Aydın’dan gittiği pek bilinmez.

Yazık gerçekten çok yazık!

Aydın’da meyvecilik ve sebzecilik oldukça önemli yer tutmaktadır. Tarıma elverişli olan arazinin neredeyse yarısı meyve ve sebzecilik tarımı amaçlı olarak ayrılmıştır. 2,5 milyon incir, 15 milyon zeytin, 1 milyona yakın turunçgil ağacıyla meyvecilik çok ileridir. Senede 110 bin ton incir, 110 bin ton zeytin ve 45 bin ton üzüm elde edilir. Ek Olarak badem, ceviz, armut, kavun, karpuz, kestane, vişne, kiraz, kayısı, erik, elma, antep fıstığı ve her tür meyve bu bölgede yetişir.

Sebzecilik, seracılık ve turfanda sebzecilik birçok gelişmiştir. Senede aşağı yukarı 25 bin ton pırasa, 25 bin ton lahana, 60 bin ton patlıcan, 120 bin ton domates, 60 bin ton biber ve 40 bin ton soğan yetiştirilir.

Şimdi meselenin özü biz ne zaman elimizdeki değerlerin kıymetini bileceğiz!

Ya da değerlerini bilmeyip, biz alın teri dökerek yetiştireceğiz kaymağını başka şehirler ne zamana kadar yiyecek?

Artık sizce de kent olarak bir araya gelip bu değerlere sahip çıkma vakti gelmedi mi?

Kalın sağlıcakla..

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.