• 5 Temmuz 2017, Çarşamba

SMG

Öncelikle SMG’nin açılımı ile köşe yazıma başlamak istiyorum.

Aslına bakarsanız böyle bir kısaltma yok. Ben başlık uzun olunca klasik Türk mantığı ile hareket ederek, her kelimenin ilk harfini aldım ve karşımıza SMG çıktı.

Peki, SGM’nin açılımı nedir? Diye soranlara yanıt olarak veriyorum; Sosyal Medya Günlükleri..

Bu hafta sosyal medya da baya komik durumlar meydana geldi diyebilirim.

En komik ve trajedi olanı ise 71. dakika nöbetler galiba..

Gerçek mi değil mi, inanalım mı, inanmayalım derken otobanda baya baya 71. dakika nöbetleri tutuldu.

Nedir bu konun aslı astarı peki..

Uygulamayla İzmir-Aydın otoyolunda yolculuk süresi 71 dakikanın altında olan sürücülere ceza kesilecekti.

Bu haber sosyal medya da o kadar çok yayıldı ki, ceza yememek için vatandaşlar otoyol gişelerine yakın yerlerde 71 dakikayı tamamlamak için bekledi.

Kimi ‘Otoban Nöbeti’ diyerek öz çekim çekti dalga geçti, kimi gecikmiş tepkisini dile getirdi.

Bu durum o kadar karmaşık bir durum aldı ki, AK Parti Milletvekili Mehmet Erdem açıklama yaptı ve “Otobanlarda ortalama hıza göre süre uygulaması alt yapısı hazırlanmadığı için uygulamaya başlatılmamıştır. Otobanlarda ortalama hız 120 kilometredir. Yüzde 10 toleransla hız sınırı 132 kilometredir. Sosyal medya ve diğer mecralarda süre uygulamasının başlamasından ötürü ceza uygulanacağı haberleri geçersizdir. Otobanları kullanan vatandaşlarımız 132 kilometre ortalama hız sınırını geçmedikçe sorun yaşamayacak” dedi.

Sözü fazla uzatmayacağım. Zaten havalar sıcak..!

Şimdi gelelim konunun elzem yerine.

Birincisi tepkiyi otobanda nöbet tuttuğumuz zaman değil, öncesinde sert bir şekilde vermeliydik. İster sosyal medyada vermeliydik bu tepkiyi, isterseniz de sokakta.

Ha bu duruma ilk tepki vermesi gereken kurum ise Aydın Şoförler ve Otomobilciler Odası olmalıydı. Ama galiba kendileri yaz tatilinde olmalılar ki pek ses soluk çıkmadı. Çıktı ise de pek sessiz oldu bana denk gelmedi..!

İkinci elzem durum ise konu ile ilgili açıklamayı yapması gerek ilgili kurumun olaya sessiz kalması. Sanki bu durumdan zevk alıyorlarmış gibi, ne uygulamanın geçerli olduğunu söylüyorlar, ne de geçersiz. Durum böyle olunca insanların kafasındaki soru işaretleri büyüyor.

Sosyal medyanın gücüyle durum bu hale geliyor.

Olaylara bakış açımızı değiştirmedikçe, doğru zaman da olaylara tepki vermedikçe biz daha çok 71. dakika nöbetleri tutarız..

Sıcaklara dikkat edelim..

Kalın sağlıcakla.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.