• 7 Haziran 2017, Çarşamba

Var mı bu çığlığı duyan!

Aydın’da özellikle küçük esnaflar, son dönemlerin en zor günlerini yaşıyor. Kiminle görüşsem, kime selam versem ağzından; “Yok mu bizim çığlığımızı duyacak” deyip duruyorlar.

“Nedir bu çığlığınız?” diye sorduğumda ise ‘Piyasanın kötü olması, biriken vergi ve SSK borçları, bir taraftan ödenmesi zorunlu yapılandırmalar, kira, elektrik, su, katı atık bedeli, eleman parası v.b.’ diyorlar. Aslında liste uzayıp gidiyor!

“Çözüm nedir?” diye sorduğumda ise çok acı gerçek yüzüme tokat gibi çarpıyor.

Öncelikle seçimden seçime hatırlanan esnaf olmak istemiyorlar artık! İhtiyaç duyulunca hal hatır sorulan, ziyaret edilen, çayı içilen, ihtiyaç yoksa tabir-i caiz ise bir köşeye atılan üvey evlat muamelesi görmekten bıkmışlar. Zor günlerinde kimsenin kendilerine manevi destek olmamasından dolayı yorulmuşlar. Bu liste de uzayıp gidiyor aslına bakarsanız!

“Kimden ne bekliyorsunuz?” sorusuna verdikleri cevap gerçekten manidar!

“Kimsenin cebindeki parasını istemiyoruz” diyerek, devletten şartların iyileştirilmesini istiyorlar. Gerekirse yapılandırma yerine vergi SSK borçlarının silinmesini bekliyorlar.

Aydın’a dönecek olursak, “Parti fark etmez, bir tane milletvekili ziyaret etsin de derdimizi anlatalım. Biz onları SOSYAL MEDYA’da seçmedik ki, SOSYAL MEDYA’dan taleplerimizi iletelim. Onlar SOSYAL MEDYA’da boy gösterirken, biz eve nasıl ekmek götürmenin derdindeyiz” diyorlar. 

“Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı ve Efeler Belediye Başkanı neden esnafları gezmez, dertlerini dinlemez. Sağ da sol da açılış yapmak bu esnafa ne kazandırır! Nerede verdikleri sözler. Gelecek umuduyla beklediğimiz turistler! Daha bu sözleri yerine getirmek yerine, esnaftan her ay zorla aldıkları KATI ATIK bedeli ile esnafa bir darbe de onlar vuruyor. Yazıktır! Günahtır! Biz günde yeri geliyor 25 TL para kazanamıyorken, her ay 25 TL gibi rakamlarla KATI ATIK bedeli ödüyoruz. Yok, mu buna dur diyecek bir insan evladı. Daha ne kadar sömürüleceğiz!” diyorlar.

“Aydın Ticaret Odası Başkanı yeni açılan işyerlerinin açılışına katılmak güzel, lakin bir de çevresindeki esnafı ziyaret etseniz. Dertlerimize ortak olsanız nasıl olur? Şehrin ticaretin başında duruyorsunuz!” diyerek veryansın ediyorlar.

Dedim ya liste uzadıkça uzuyor. Listenin geri kalanını esnafı ziyaret edip yerinde görün derim.

Nereden bakarsanız bakın, esnaflar bir köşeye atılmış durumda Aydın’da.

Gerçekten de seçimden seçime ziyaret ediliyor!

Gerçekten de çok zor günler yaşıyor!

Gerçekten de şov hareketlerden bıkmışlar!

Gerçekte de kendilerine destek verilmesini bekliyorlar!

Gerçekten de onları dinleyecek birilerini istiyorlar!

Gerçekten yanlarında olun, destek olun, gerçekten onlar için bir şeyler yapın.

Esnaf bir şehrin kalbidir. Siz o kalbi kaybederseniz, şehriniz ölür.

 ‘Allah rahmet eylesin’ dememek için gerçekten esnafı unutmayın!

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Bulutlu
Yarın: 16/9 Çok bulutlu