• 8 Şubat 2017, Çarşamba

İspat…

Doğumdan ölüme kadar tüm yaşamlarda hep bir şeyleri ispat etmenin derdindeyiz. Amacı gayesi bazen yerli, bazen de yersiz bu ispatlamaların çoğu zamanda gayesi yoktur.

Kolay kolay da bu yaptığımız ispatların farkına varmıyoruz.

İspat kelimesinin Türk Dil Kurumu’ndaki anlamı “İsim, tanıt ve kanıt göstererek bir şeyin gerçek yönünü ortaya çıkarma, kanıtlama, tanıtlama, tanıt.”

Yani hep bir şeyleri kanıtlama gereği duyuyoruz kendimizde. Galiba bizi buna iten gizli bir sistem de var!

Bu konuya şöyle örneklerle yaklaşmak istiyorum.

Mesela; kız çocuğunuz olursa “Erkek adamın erkek DAMADI olur” yok eğer çocuğunuz erkek olursa “erkek adamın ERKEK evladı” olur yorumu yapılır. Yani erkekliği ispatlamak isteriz.

Mesela en iyi evde oturduğumuzu ispat etmeye çalışırız. Ya da en iyi otomobilin bizde olduğu kanıtlamak isteriz.

Mesela; marka mağazalardan alışveriş yaparak, egomuzu tatmin edip, zengin olduğumuz ispat ederiz.

Mesela; izlediğimiz bir dizinin müziğini veya sevdiğimiz bir şarkıyı telefonumuzun zil sesi yaparız, o diziyi izlediğimizi ispat ederiz. Hatta bir ara Deli Yürek adlı dizide Kenan İmirzalıoğlu'nun giydiği bir kaban vardı. Bir ara herkes o kabandan giyerek kendini Deli Yürek falan zannetmişti.

Mesela; sosyal medyalarda paylaşımlarda bulunarak ne yediğimizi ne içtiğimizi veya nereye gittiğimizi ispatlarız.

Mesela; bu aralar mutlaka denk gelmişsinizdir yerel veya ulusal basın, sosyal medya üzerinden yapılacak olan Referandum ile ilgili anketler yapıyor. Evet diyorsanız şunu yapın, Hayır diyorsanız bunu yapın, yok kararsız iseniz de şöyle kalın falan. Kim kime neyi ispatlıyor burada sizce? Bu anketlerde Evet fazla olsa ne olur fazla olmasa ne olur. Hayır, çıksa ne olur çıkmasa ne olur? Bu tamamen ego tatmin etmekten başka bir işe yaramaz. .

Kalın sağlıcakla…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.