• 11 Ocak 2017, Çarşamba

Birlik ve beraberlik şart

Ülke olarak yine hüzünlüyüz, yine üzüntülüyüz, yine dertliyiz yine öfkeliyiz bugünlerde. 2017 yılına girdiğimiz dakikalarda İstanbul’da, geçen hafta ise İzmir’de terör saldırılarına maruz kaldık. Yaşamını yitiren masum canlar yüreklerimizi bir kez daha yaktı. Öncelikle hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin. Yaralılara acil şifalar, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.

“Sɑhipsiz olɑn vɑtɑnın bɑtmɑsı hɑktır, sen sɑhip olursɑn, bu vɑtɑn bɑtmɑyɑcɑktır.”

Mehmet Akif Ersoy’a ait olan bu sözün tam olarak yerine getirilmesi gereken bir dönemdeyiz.

Zira hem içerden hem dışarıdan ülkemize saldırılar oluyor. İsmi ne olursa olsun terör illeti ile karşı karşıyayız. Yöntemi, zihniyeti, görünüşü ne olursa olsun varlığımıza kast eden her türlü terörün gayesi aynıdır. Birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi zedelemek.

Bize düşen tek şey ayrışmadan vatanımıza sahip çıkmaktır. Çünkü başka Türkiye yok! Siyasi görüşünüz, düşünceniz ne olursa olsun ortak kaygımız vatan olmalıdır. Eğer vatana sahip çıkarsak üstesinden gelmeyeceğim hiçbir zorluk olamaz. Ama eğer vatanımıza sahip çıkmazsak vatansız kalma gerçeği ile yüz yüze geliriz.

Tarihimiz sayısız vatanına sahip çıkan kahramanlar ile doludur. Nene Hatun’lar, Şerife Bacı’lar, Çete Emir Ayşe’ler, Seyit Onbaşı’lar, Ömer Halisdemir’ler, Fethi Sekin’ler ve daha niceleri. Her birinin tek derdi Vatan. Tek gayeleri vatanın parçalanmaması. Bu kahramanlar dün de vardı, yarın da olacak. Çünkü gayesi vatan olanların sayısı bitmez.

Ülke olarak içinde bulunduğumuz bu karanlık günlerden aydınlığa çıkmak için her zamankinden daha fazla birlik, beraberlik ve kardeşliğe ihtiyacımız var. Tek yumruk olmak zorundayız.

“Millî birlik ve beraberlik” Türk İnkılâbının temel ilkelerinden biridir. Milliyetçilikle, millî egemenlikle ve millî bağımsızlıkla çok yakından ilgilidir. Atatürk’ün toplayıcı ve birleştirici, kaynaştırıcı milliyetçilik anlayışı, millî birlik ve beraberlik olarak ifadesini bulur.

Milli birlik ve beraberliğe sahip çıkacağımız, terör olaylarını son bulacağı günlere ulaşmak üzere sağlıcakla kalın.. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu