• 15 Şubat 2017, Çarşamba

Evet – Hayır

Kaderimizin değişeceği tarih belli oldu.

16 Nisan 2017’de ülke olarak referanduma gideceğiz. Bir tarafta “Evet” bir tarafta ise “Hayır.”

Sonucun Evet mi Hayır mı çıkacağına bakmıyorum. Ülke olarak bizler için en doğrusu neyse o olsun. Fakat bu süreçte unutabileceklerimizi ben peşinen hatırlatmak istiyorum.

Şimdiden başlayan ayrışmaların önüne geçmeliyiz.

Demokratik bir şekilde bu referanduma gitmeliyiz.

Yürütülecek kampanyaların, dillendirilecek şarkıların, türkülerin karşı tarafı kırmasının önüne geçmeliyiz. Netice de sonuç ne olursa olsun 17 Nisan 2017 sabahında yine aynı topraklarda yaşamaya devam edeceğiz. Aynı suyu içip, aynı yemekleri yiyeceğiz. Aynı minibüslerle işimize gidip aynı arkadaşlarımız ile çay içeceğiz. Unutmayalım!

RANDEVUSUZ GÖRÜŞME

Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, unutulmuş çok güzel bir uygulamayı tekrar başlattı. Bundan böyle her Cuma günü elinizi kolunuzu sallayarak Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak ile görüşüp, dertlerinizi, sıkıntılarınızı anlatarak çözüm isteyebileceksiniz.

Bu uygulamayı 7 Haziran’da AK Parti’den Milletvekili seçilen Mehmet Sadık Atay, parti binasında yaparak bizlere bir kez daha hatırlatmıştı! Burada birçok sorunun çözüme kavuştuğunu, birçok konunun Ankara’ya taşındığını şahit oldum.

Temennim aynı uygulamayı başta Aydın Büyük Şehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, diğer Aydın Milletvekilleri ve ilçe belediye başkanlarının da yapması.

JEOTERMAL

Efeler Belediye Meclisi Jeotermal Komisyonu, üzerinde çalıştığı Jeotermal Raporu'nu, paylaştı. Bizzat Efeler Belediye Başkanı Mesut Özakcan, tarafından açıklanan raporda çok çarpıcı bilgiler yer alıyor.

İşte o raporun sonucu; “Enerji elde edilirken, mevcut ekosistem yok ediliyorsa, insan ve hayvan sağlığına zarar veriliyorsa o tür enerjinin faydasından çok zararı olduğunu düşünüyoruz. Elektrik enerjisi elde etmenin başka yolları olduğu gibi, üretilen elektriğin de ekonomik kullanılmasının, elektrik elde etmek için harcanan çabalar kadar değerli olduğuna inanıyoruz.

Yaptığımız araştırmalar resmi kurumlarla olan yazışmalar, elde edilen raporlar, akışkanın ve yoğunlaşmayan gazların olası zararlarını araştıran bilimsel tezler ile yabancı ülkelerin uygulamaları bizlere göstermiştir ki, sorunlar, ilimizde kurulu jeotermal santrallerden elektrik elde etmek için uygulanan yöntemlerden değil. Yasal mevzuattaki boşluklardan, sondaj çalışmalarını yapanların, santralleri kuranların uygulamalarından ve denetlemelerin yeterli yapılmamasından kaynaklandığını müşahede ediyoruz.

Efeler İlçesinde yaşayan her insanın, aylardır duyduğu “çürük yumurta kokusu” akışkanla çıkarken, akışkandan yeryüzünde ayrışan hidrojen sülfür gazının kokusudur.

Teknoloji aynı olmasına karşın, havaya ve doğaya verilmemesi gereken akışkanı reenjekte etmeyip, gözle görülmeyen, içerisinde insan sağlığı için zararlı olan gazları bertaraf etmeyip atmosfere salmaktadır. Yasal yöntemleri göz ardı ederek işletilen, İlçemizde kurulu jeotermal elektrik santrali bu haliyle çevre kirliliği yaratmaktadır. Komisyonumuzda, bu haliyle çalıştırılmaya devam edilmesi halinde İnsan sağlığına zarar vereceği şeklinde kanaat oluşmuştur." denildi.

Ne diyelim kalabiliyorsanız kalın sağlıcakla..! 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.