• 18 Ocak 2017, Çarşamba

Yerel esnafa sahip çıkalım!

Bir şehrin daha yaşanılabilir, daha kalkınabilir olmasını istiyorsak şayet, o şehrin yerel esnafına sahip çıkmamız lazım. Hele hele o esnafın gerçek anlamda kan ağladığı, siftahsız kepenk kapattığı bu günlerde daha fazla sahip çıkmamız gerekiyor. Çünkü bir şehri ayakta tutan o şehrin yerel esnafıdır. Kazandığını yine o şehre yatırıma dönüştüren de yine o yerel esnaftır.

İzleyenler bilir yıllar önce TRT 1 ekranlarında “Leyla ile Mecnun” adlı bir dizi vardı. (Halen denk gelsem izlerim.) Bu dizide “Bakkal Erdal” diye canlandırılan karakterin bir sözü çok anlamlı ve günlerce, aylarca konuşulmuştu.

O söz; "Süper marketten alışveriş yaparsın ama cenazene mahalle bakkalı gelir." Bu bize gerçekten çok şey anlatmalı.

Siz mesela bir cemiyetinizde hiç büyük alışveriş marketlerinin veya mağazanın bir yetkilisinin, bir müdürünün tebrik etmeye geldiğini gördünüz mü? Ve ya bir cenazenizde aynı kişilerin gelip de bir Fatiha okuduğunu duydunuz mu? Ne görebilirsiniz ne de duyabilirsiniz. Çünkü oraya gelmezler. Oraya ancak Bakkal Osman Amca, Kasap Mehmet Abi gibi yerel esnaflar gelir. Duasını da eder, tebrikini de yapar.

Eğer Aydın’ın parasının Aydın’da kalkasını istiyorsak yerel esnafa sahip çıkmalıyız. Bu marketlerin veya mağazaların çoğunun vergi dairesi Aydın değildir. Ya İstanbul’dur, ya Ankara’dır, ya da İzmir’dir. Yani para Aydın’dan buralara gider.

Yıllarca Vergi Rekortmenleri açıklandığında hep duygulanmışımdır. Çünkü orada gerçekten yerel esnafları görebilirsiniz.

Yerel esnafa sahip çıkmak dileğiyle.. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu