• 29 Mart 2017, Çarşamba

“İçimizdeki İrlandalılar”

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN) ‘Dünya Mutluluk Günü'nde 5. Dünya Mutluluk Raporu'nu yayınladı. SDSN'nin raporuna göre, dünyanın en mutlu 10 ülkesi içinde Türkiye yer almazken, Türkiye’nin 69. sırada yer aldığı açıklandı.

Sıralamada sırasıyla, Norveç, Danimarka, İzlanda, İsviçre, Finlandiya, Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ve İsveç. Norveç'in geçen senenin birincisi Danimarka'yı tahtından ettiği rapora göre, Türkiye dünya mutluluk endeksinde 69. sırada yer aldı.

Bu raporu okuduktan sonra aklıma şöyle bir soru geldi; “Dünyada kaç ülke vardır?”

Araştırmalar sonucunda şu bilgilere ulaştım. Uluslararası ortamda tanınan 193 ülke vardır (Birleşmiş Milletler'e üye olan 192 ülke ve Vatikan). Birleşmiş Milletler'e üye olmayan veya uluslararası ortamda tanınmayanlarla birlikte bu ülkelerin sayısı 206'yı bulmaktadır.

Belki dünyanın en mutlu 10 ülkesi içinde yer alamaya biliriz fakat ortalamaya bakıldığında da çok çok kötü de sayılmayız yani.

Ülkemizin değerini bilirsek, ona sahip çıkarsak belki gelecek yıllarda dünyanın ilk 10 mutlu ülkesi içinde yer alabiliriz. Ne dersiniz sizce bu olabilir mi?

Bence olmaz! Neden mi? Çünkü bizim içimizdeki deyim yerinde ise “İrlandalılar” buna müsaade etmez.

İçimizdeki İrlandalılar deyiminin anlamı nereden geliyor peki?

Aramızdaki hain, anlamına karşılık gelen bir sözdür.

İçimizdeki İrlandalılar deyimi ilk defa kullanan Mustafa Denizli’dir. Galibiyetle biten İrlanda milli maçı öncesi sert eleştirilerde bulunan futbol yorumcularına gönderme yaparken 17 Kasım 1999’da, ‘İrlanda’yı yendik, ama önemli olan içimizdeki İrlandalılar’ı yenmek.’ demişti.

Yani içimizdeki “İrlandalılar”ı yenebilirsek şayet dünyanın en mutlu 10 ülkesi içinde yer alabiliriz.

Kalın sağlıcakla.. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Aralıklı gökgürültülü yağış
Yarın: 11/2 Az bulutlu