AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

1 MİLYON 450 BİN LİRA’NIN HESABINI KİM VERECEK

A+A-

Sayıştay raporları açıklandı. Aydın Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’de bir kuruş bile usulsüzlük bulunamaz iken, Henüz altı yıllık bir belediye olan Efeler Belediyesi’nde önceki dönem belediye başkanı Mesut Özakcan’ın başkanlığı sırasında 1 Milyon 450 bin lira usulsüzlük saptandı.
31 Mart seçimlerinden sonra göreve gelen Başkan Fatih Atay, önceki gün meclis toplantısında yaptığı açıklamada belediyenin 2018 yılındaki çalışmalarına ilişkin Sayıştay raporunda 25 hususta usulsüzlüğün ve 1 milyon 450 bin lira kamu zararının tespit edildiğini söyledi.
İhalelerde usulsüzlükler yapılmış, alınmamış malların alınmış gibi gösterilerek belediye zarara uğratılmış. Kendi ifadelerine göre korktukları için imza atan 3 personelin de gelecekleri kararmış. Şimdi bunların hesabı nasıl sorulacak ve kim hesap verecek?
Birinci derece yakınlarını belediyeyi almakla kalmadığı gibi, belediyede Sayıştay denetçilerinin saptadıkları 25 hususta usulsüzlük yapılmasına göz yumanların vicdanları rahat mı açama? 
 Biz bu tür usulsüzlüklerin genelde sosyal demokrat belediyelerde ve sosyal demokrat belediye başkanlarının olduğu belediyelerde yaşanmadığını bilirdik, ne yazık ki, Aydın’ın Efeler ilçesinde böyle bir durum yaşanmış. Yıllarca bir kuruş bile usulsüzlüğün yaşanmadığı Aydın’da böyle bir usulsüzlük ve belediyeye 1 milyon 450 bin lira zarara uğratılmasının elbette hesabı sorulmalı. Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay’ın takipçiliğinin yanı sıra tüm Efeler Halkı’nın ve siyasilerin bu işin peşini bırakmamışı gerektiğine inanıyorum.
Umarım bir gün bu usulsüzlüklerin cezası kesilecektir. 
MESAİ BAŞLANGIÇLARINDA YAŞLILARA ÜCRET GELİYOR
Bir süredir şehiriçi toplu taşımada 60 yaş indirimli ve 65 yaş ücretsiz taşımalar ile ilgili yaşanan sıkıntılar ile ilgili AKP iktidarının yeni bir düzenleme çalışması içerisinde olduğu öğrenildi.
Özellikle sabah mesai başlama saatleri ile akşam mesai bitiş saatlerinde yaşanan yoğunluk karşısında yoğunluklar yaşanan toplu taşımada, yeni düzenleme ile toplu taşımadan indirimli yararlanan 60 yaş üzerindeki vatandaşlar ile ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanan 65 yaş üzerindeki vatandaşların ücret ödemesine yönetil bir çalışma. Yoğun saatlerde bu yaş gruplarında bulunanların da toplu taşıma araçlarına ücretli binmeleri konusunda bir düzenlemeyi içeriyor.
YOL KENARALARINDAKİ MANTARLAR
Aydın’ın çeşitli cadde ve sokaklarında karşımıza çıkıyor, yolun içindeki mantarlar, ya da demir direkler. Konuluş amaçları elbette yol kenarına park yapılmasını engellemek. Ama gelin görün ki, hemen her gün birkaçı kırılıyor ve yine otomobiller park ediyor. 
Evet tek yön yol, burada park yapılmaması doğru bir karar olabilir. Ancak bunun mantar ya da demir direkler dışında da yöntemleri var. Biraz da onlar üzerinde dursanız da her gün kırılan mantarları değiştirerek belediyeyi gereksiz masrafa sokmasanız olmaz mı?
Olur elbet, ancak bunu yapacak idareye ihtiyaç var. Örneğin İstiklal caddesinde yol kenarı döküm mantarlar ile boydan boya sıralı. Gelin görün ki, bugün konulan mantarlar en geç iki gün sonra kırılıyor. Sonra sayıları artıyor ve tekrar yeniler yerleştiriliyor. Yolun sağ tarafı adeta yamalı bohçaya dönmüş durumda. Oysa yolun sol tarafında, demir yolu tarafında kaldırım yok. Büyükşehir Belediyesi ulaşım dairesi ve burada 1,5 metrelik bir kaldırım yaparak hem istiklal caddesini istediği şekilde daraltarak park yapmayı önleyecek, hem de kötü görüntüyü önleyecek. Aynı zamanda belediyeyi de gereksiz biteviye masraftan turtaracaktır.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar