10 ilde 65 yaş ve üstü için kısıtlama getirildi

10 ilde 65 yaş ve üstü için kısıtlama getirildi

65 yaş üstü vatandaşlara, vaka sayısının artmasının ardından yeni kısıtlamalar geldi.

A+A-

Bazı illerde 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma saatlerine kısıtlama getirildi. İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafındna alınan kararlara göre artık 65 yaş üstü vatandaşların bazı şehirlerde, bazı saat aralıklarında evlerinden çıkmalarına kısıtlama getirildi. 

İşte o şehirler: Yalova, Siirt, Şanlıurfa, Düzce, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Mardin, Tekirdağ, 

YALOVA

Koronavirüs vakalarının son günlerde artmaya devam etmesi nedeniyle Yalov İl Hıfzıssıhha Kurul yeni bir karar aldı. Koronavirüste risk grubuna giren 65 yaş üstü vatandaşlar için alınan karar şu şekilde:

"Yalova İl Hıfzıssıhha Kurulu il genelinde 65 yaş üzeri vatandaşların 09.00/21.00 saatleri dışında sokağa çıkmalarını yasakladı.İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 12.08.2020 tarih ve E.13102 sayılı Genelgelerine istinaden İlimizde 65 yaş üzeri kişilerin 09.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmalarının yasaklanmasına oy birliği ile karar verildi."

SİİRT

Siirt İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından bir karar alındı. Alınan kararda , vaka artışı nedeniyle 65 yaş üstü vatandaşlara yeni kısıtlamalar getirildiğine yer verildi. Buna göre 65 yaş üstü vatandaşların 17,00 ila 24,00 saatleri arasında sokağa çıkmaları yasaklandı.

Açıklama şu şekilde:

 "Vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın saat 17.00-24.00 saatleri arasında dışarı çıkmalarının yasaklanmasına, Kovid-19 ile mücadele konusunda şehrin içinde bulunan belediyeye ait billboardların etkin kullanılmasına, Kovid-19 ile mücadele konusunda ilde bulunan tüm kamu personelinin, göreve çağrılacak şekilde hazır bulunmasına karar verilmiştir."

ŞANLIURFA'DA 65 YAŞ ÜSTÜNE SOKAĞA ÇIKMA VE DÜĞÜN YASAĞI

Şanlıurfa Valiliği, 65 yaş üstü vatandaşların saat 06,00 ile 10,00 ve 16,00 ile 18,00 arasında sokağa çıkmasını yasakladı. Öte yandan gelin ile damadın birinci derece akrabası olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar düğün nişah nikah ve mevlit yemeklerine de katılamayacak. Sokak düğünlerinde ise 2 saat kısıtlaması geldi.

Resmi açıklama şu şekilde:

"65 yaş üstü vatandaşlarımızın 06.00-10.00 ve 16.00-18.00 arası sokağa çıkmalarının kısıtlanmasına, 65 yaş üstü kişilerin (gelin ve damadın 1. derece yakınları hariç) düğün, nişan, nikah, mevlit yemekleri gibi etkinliklere katılmasının yasaklanmasına, sokak düğünlerinin 2 saat ile sınırlı tutulmasına karar verildi."

DÜZCE'DE 65 YAŞ ÜSTÜNE DÜĞÜN KISITLAMASI

Düzce'de de 65 yaş üstüne kısıtlama geldi. Düzce İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, düğünler için verilen 3 saatlik izni 2,5 saate indirirken, 65 yaş üstü kişilerin düğünlere katılmasını yasakladı.

Salgının kalabalık ortamlardaki hızlı yayılımı göz önünde bulundurulduğunda köylerde veya sokaklarda yapılan düğün, nişan, sünnet düğünlerinin aynı gün içerisinde 11.00-23.00 saatleri arasında ve en fazla 2 saat 30 dakika süreyle sınırlı olacak şekilde yapılmasına karar verildi. Daha önce 3 saat olan izin 2,5 saate indirilirken, düğün sahibi tarafından izin alma aşamasında düğün izin dilekçesinde düğünün saatleri belirtilecek.

Damat ve gelinin 1. derece akrabası olmayan  65 yaş üstü vatandaşların, amca, dayı, teyze ve hala haricinde düğünlere katılmasının yasaklanmasına, mevlit ve defin işlemleri sonrasında yapılacak olan yemek ikramların yasaklanmasına karar verildi.

MALATYA

Malatya Valiliği 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirdi.  Şehirdeki vaka artışı sonrası alınan karar şu şekilde:

"İl Hıfzıssıhha kurulu kararınca; 65 yaş üzeri vatandaşlarımıza, risk grubunda olmaları sebebiyle salgının etkilerinden korumak amacıyla sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiştir" denildi

65 yaş üstü vatandaşlar 10.00 ile 17.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. 

KAHRAMANMARAŞ

65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma vep azara gidiş saatlerine kısıtlama getirildi. 

Valilik açıklamasında, "Salgınla mücadelede risk grubundaki 65 yaş üstü vatandaşlarımızın, bulaş riskinin arttığı sabah 07.00 - 10.00 saatleri ile akşam 17.00 - 20.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmalarının ve akşam 17.00’den sonra sebze, meyve pazarlarına girişlerinin kısıtlanmasına karar verilmiştir." denildi. 

SİVAS

GAZİANTEP

MARDİN

TEKİRDAĞ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.