10 kilo pamuk 1 kilo incir etmiyor

10 kilo pamuk 1 kilo incir etmiyor

Aydın’ın en önemli geçim kaynaklarından incirin kilosu 60 liraya kadar alıcı bulurken, pamuğun kilosu ise 5 liradan alıcı bulması pamuk üreticisini sitem ettirdi. 

A+A-

GÖKHAN DÜZYOL - İncirliova Ziraat Odası Başkanı Ali Kaykı, incirde alım garantisi veren Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), aynı garantiyi pamuk için de vermesini istedi. Pamuk üreticisinin zor şartlar altında ürün mahsul ettiğini bildiren Kaykı, pamuk primlerinin 1 buçuk lira olmasının, pamuk üreticisini rahatlatacağını söyledi. Fındık ve incir için verilen tavan ve taban fiyatı uygulamasının pamuk için de verilmesi gerektiğini kaydeden Kaykı, “Fındıkta bir tavan fiyatı, incirde de bir taban fiyatı oluşturulduysa TMO ile bir alım garantisi verildiyse pamukta da yapılabilir. TARİŞ gibi pamuk alım yerlerine devletin desteğiyle alımı sağlanabilir. Bu yıl pamukta taban alım fiyatını TARİŞ’ler oluşturdu. Pamuk çekirdeğinde de fiyatta beklentimiz 2 lira olmasında. 2 lira çekirdeğe 5 lira pamuk olur mu? Burada bir dengesizlik var. Bu pamuğun 5,50 – 6,00 liraya satılması lazım. Şuanda borsada 11 liraya pamuk satılıyor. Tüccarlar 5 liraya pamuk alıyor. Bu yıl pamukta da rekolte düşük ama fiyatlar iyi.” dedi.
 
“ALIM GARANTİSİ PAMUĞA NİYE VERİLMİYOR”
İncir için TMO tarafından sağlanan alım garantisinin pamuk için de verilmesini kaydeden Kaykı, şöyle devam etti:
“Devlet TMO desteğiyle incire alım garantisi vermiş durumda. Bu alım garantisi pamuğa niye verilmiyor? Pamukta 30 kalem KDV girdisi var. İncir tabi ki ana ürünümüz ancak bu değerin pamuğa da verilmesi lazım. Pamuk tarladan çıktıktan sonra 30 tane el değiştiriyor. Ürettiğimiz pamuk Türkiye’ye yetmiyor. Yurt dışından dolar karşılığında pamuk alıyoruz. Ülke çiftçisinin kazanacağı para oraya gidiyor. Bu pamuk yüksek fiyata satıldığında ekim alanları çoğalır.1980’li yıllarda Türkiye’de 1 milyonun kilogramın üzerinde pamuk yetişiyordu ve o zamanın ihtiyacını karşılıyordu. 2018 yıllarında üretimimiz 900 binlere kadar düştü.”

İncirin pamuk ile mukayese edildiğinde ortaya çıkan tablonun hoş olmadığını aktaran Kaykı, “10 kilo pamuk satacağız ki 1 kilo incir alacağız. Hakikaten burada bir dengesizlik var. Hükümetin bunu görmesi lazım. Daha önceki yıllarda biz 1 kilo pamuk sattığımızda, 3 kilo mazot alabiliyorduk. Şuanda sattığımız pamuk ile 1 litre mazot zor alabiliyoruz. Çiftçi pamuğunu 5 liradan satsa anca işin içinden çıkabilir. Eğer 4 lira gibi rakamdan oluşsaydı çoğu çiftçi batmıştı. Pamuk desteklemeleri 1 buçuk lira yapılırsa pamuk üreticisi yola devam eder. Ülke genelinde pamuk ekim oranının yüzde 50 oranında düştüğü söyleniyor. Bir de kırmızı örümcek sorunu çıktı. Bu örümcek girdiği yeri bitiriyor, şuan ilacı da yok.” diye konuştu.

Pamuğun pazarının incir kadar zengin olmadığını söyleyen Kaykı, “Pamuk üreticisini koruyabilmemiz için burada taban fiyatının bulunması ve açıklaması gerekiyor. Türk çiftçisinin bir çırçırcıya bir iplikçiye yem edilmemesi lazım. Taban fiyatının Eylül ayının başında açıklanması ve işleme konulması lazım. Borsada satılan malın 24 saat içinde tescili istendiğinde merdiven altı satışları da biter.” ifadelerini kullandı.

10-kilo-pamuk-1-kilo-incir-etmiyor-182241-bac7a2288d0255211c830538796e8827.jpg10-kilo-pamuk-1-kilo-incir-etmiyor-182241-34dd8a8279a3eaa41d0070cbaf788616.jpg10-kilo-pamuk-1-kilo-incir-etmiyor-182241-3a7a4952f0c3084d6a04e31b4b71b6e3.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.