100 KOYUN 1000 OLDU

100 KOYUN 1000 OLDU

Aydınlı hayvan üreticisi Erkan Durmazoğlu, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Çine’nin Karya ırkı koyunları için seferber oldu.

A+A-

(MURAT TAN) Devlet desteğiyle 5 yıl önce 100 Karya koyunu alan Durmazoğlu, bugün sürüdeki koyun sayısını 1000’e çıkardı. 

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nün desteklediği Adnan Menderes Üniversitesi Grup Koyun Yetiştirme Programı (ADÜ-GKYP) kapsamında, milli ırk tescilli Karya Irkı Koyun yetiştiriciliği yapan Aydınlı hayvan üreticisi Erkan Durmazoğlu, 2013’te 100 koyunla başladığı projede aradan geçen 5 yıllık süreçte sayıyı 10 katına çıkardı. 

2013 yılında Tarım Bakanlığı ve ADÜ tarafından yapılan başvuru sonucunda Irk Tescil Komisyonu tarafından milli ırk olarak tescil edilen Karya ırkı için seferber olan Durmazoğlu’nun hedefi, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan koyunu daha da saflaştırarak belirli bir standarda getirmek. 

ADÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Karaca’nın başında olduğu ADÜ Grup Koyun Yetiştirme Programı kapsamında TAGEM destekli Karya Irkı Koyunu yetiştiriciliği sayesinde, kredilerle ve sıfır sermayeyle başladığı işinde, yem karma makinesi dahil son sistem donatılara sahip bir besihaneye kavuştuğunu söyleyen Durmazoğlu, Aydınlıları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan diğer koyun ırklarına da sahip çıkmaya davet etti. 

“DEVLETİMİZ HER TÜRLÜ DESTEĞİ SAĞLIYOR”

Koyunculuğun dede mesleği olduğunu söyleyen Durmazoğlu, “Daha askere gitmeden önce yani çocukluktan bu yana yaptığımız bir iştir. 47 yaşındayım, 40 yıllık koyuncuyum diyebilirim. 15-20 yıl ara verdikten sonra 2011'de koyunculuğa yeniden sıfırdan başladık. İlk başladığımızda belli bir düzenimiz yoktu, arabamızın içinde yatıp kalktığımız oldu ama Karya Koyununun bereketiyle işi büyüttük. Biz bu işe krediyle ve sıfır sermayeyle başladık ve çok şükür ciddi bir yere geldik. Devletimizin de yem kredisi adı altında destekleri oldu. Yine Karya Koyunu için de kuzu başına aldığımız destekler var. Daha önce koyun ırkında küpeleme ve soy önemli değildi. Artık sığır gibi soy kütüğü tutulmaya başladı. Bu sayede ırk iyice saflaşıyor. Karya Koyunu, kıvırcık melezlemesi ile Sakız Koyunu melezlemesiyle oluyor. ADÜ Grup Koyun Yetiştirme Programı kapsamında TAGEM destekli Halk Elinde Ülkesel Küçükbaş Hayvan Islahı projesine bizde 2013 de dahil olduk. Devletimiz Karya Koyunu ile birlikte Çine Çaparı ve kıl keçisi gibi ırkları da destekliyor. Şu an halihazırda projeye dahil olan 200 Karya Koyunumuz var” dedi. 

“MASRAFLAR BU YIL BELİMİZİ BÜKÜYOR”

İlk olarak Baltaköy’deki bir celepten 180 adet Karya Koyunu içerisinden 100 koyun seçerek Efeler’e bağlı Ovaeymir’de bulunan TARİŞ tesisleri arkasında bulunan 6 dönümlük arazi içerisindeki besihanede koyun yetiştiriciliğine başladıklarını söyleyen Durmazoğlu, “Sonrasında bu 100 koyuna bakmaya devam ederken 120 koyun daha bir yerden temin ederek sürüyü genişletmeye başladık. Zaman içerisinde 700-800 adete çıktığı zaman da oldu. Şu anda besihanemizde ve ayrı yerlerde de olmak üzere toplamda 1000 koyunumuz var. Koyun iki parti halinde doğuruyor, kuzu takibi çok önemli. Şu an 2018’in 9. ayında yetişen 200’ü aşkın kuzumuz satışa hazır. Arkadan gelen parti de kurbana yetişiyor. İlk partiyi yetiştirmeye devam etsek masraflar anlamında bize çok ağır gelecek. Cidden masraflar ve girdi maliyetleri bizi zora sokuyor. Bu yıl masraflar daha da ağır. Geçen yıl 40-45 liraya aldığımız yem bu yıl iki katına çıktı, bu durum haliyle belimizi büküyor. Yem fiyatları artarken geçen yıl 41 liraya kesilen koyun bu yılda en fazla 45 liraya kesiliyor” diye konuştu. 

“KARYA KOYUNU BAKIMI KOLAY BİR HAYVANDIR”

Besihanede aile işletmesi olarak oğulları Birkan ve Gürkan Durmazoğlu ile kardeşi Cemil Durmazoğlu ile işi yürüttüğünü söyleyen Durmazoğlu, “Koyunlarımıza çocuğumuz gibi bakıyoruz. Önümüzdeki günlerde veba ve çiçek aşılaması yapılacak. Karya Irkı Koyunu’nda il dışında özellikle İzmir Tansaş’a çok hayvan teslim ettik. Beslemek isteyen arkadaşlar da çok, ilgiden gayet memnunuz. Damızlık olarak 40-50 tane seçip sürüye dahil edeceğiz. Yıl 12 ay elimizde yetişkin kuzu bulunuyor, kurban ve adaklık müşterilerimiz de var. Karya Koyunu, kıvırcık melezlemesi ile Sakız Koyunu melezlemesiyle oluyor. Irk saflaştıkça ikizlik ve üçüzlük oranıyla birlikte süt oranı da çoğalıyor. Karya Koyunu standart koyunlara göre bel uzunluğu bakımından bile farklıdır, yani eğe kemiği bir fazladır. Et randımanına da uygundur. Ege Bölgesi’ne göre baktığımızda sıcak ve soğuğa gelen bir hayvan. Damağı kalın diye tabir etmediğimiz bir hayvan. Mesela Sakız Koyunu çok sıcağa gelmez, serini sever. Karya Koyunu ise her türlü rahat bakılabilecek, geliri de güzel bir hayvandır” dedi.

“KARYA KOYUNU’NDAN VAZGEÇMEM” 

TAGEM destekli Halk Elinde Ülkesel Küçükbaş Hayvan Islahı projesi kapsamında amacının Karya Koyunu’nun daha saflaşması olduğunu söyleyen Durmazoğlu, “Hayvanı daha da saflaştırıp belirli bir standarta kavuşturmak istiyoruz. Biraz daha destek ve imkan alarak ana koyun olarak 1000 adetinde standardı da korumayı hedefliyoruz. Bu ırktan vazgeçmeyi düşünmüyorum. Karya Koyunu doğumundan sonraki 4 aylık süreçte yetişip kesime hazır hale gelen bir hayvandır. Karya Koyunu yetiştirmek isteyenlere yardımcı olmaya da hazırız. İlla ki Karya Koyunu değil, imkanları doğrultusunda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan diğer ırklara da baksınlar. Koyunculuğu herkese tavsiye ederim. Devletimiz 80-100 koyunla girilen bu projede  sürü çoğaldıkça ve ana sayısı yükseldikçe tüm kuzulara destek veriyor. Ziraat Bankası düşük faizle yem kredisi veriyor, yine devletimiz her küpelenen kuzuya da 50 lira gibi destek sağlarkan koyuna da ayrı destekler veriyor” diye konuştu.

surusune-bereket-93566-a0ddf6e689bc9080e5eefd21ef05380b.jpeg100-koyun-1000-oldu-93566-d29ea8612269f0209914d9153192d21a.jpg100-koyun-1000-oldu-93566-b625271e7321ce661205e93112fe4a77.jpg100-koyun-1000-oldu-93566-5e70376529329f208ed1205e726b2061.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.