Sultanhisar'da direnişin başlangıç noktası olan Malgaç Köprüsü'nün yanında bulunan anıtın önünde yapılan tören, eski Vali Kayhan Kavas, Sultanhisar Kaymakamı Bahadır Güneş, ilçe protokolü ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti. Törende şehitler için dualar okundu.

A W227386 08

ÜMİT VE CESARET VERDİ
Malgaç baskınının, Batı ve Güney Anadolu'da işgalcilere karşı düzenlenen ilk baskın olduğunun altını çizen Sultanhisar Kaymakamı Bahadır Güneş, "Bu önemli başarı, halka ümit ve cesaret vererek, düşmanın yurttan atılabileceğine olan inancı artırmıştır. Yörük Ali Efe ve arkadaşları, göstermiş oldukları mücadeleyle Kurtuluş Savaşı'nın önemli sembollerinden biri haline gelmiştir" diye konuştu.

A W227386 07

HUZURUN TEMELLERİ ATILDI
Güneş, "Bugün yurdumuzda huzur içerisinde yaşayabiliyorsak, bunun temellerini bu vatanın bağımsızlığı için mücadele etmiş, Kuva-yi Milliye kahramanları ve İstiklal savaşçılarının attığını biliyoruz. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Yörük Ali Efe ve arkadaşlarını, İstiklal mücadelemizin bütün isimsiz kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen, bütün şehit ve gazilerimizi, rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Makale en çok atıf alanların içinde yer aldı Makale en çok atıf alanların içinde yer aldı

A W227386 05

EFELER GÖSTERİ SUNDU
Anma töreninden sonra milli mücadele konulu yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Okunan şiirlerin ardından Gocabeşli Derneği efeleri gösteri sundu.

A W227386 04A W227386 01

Kaynak: İHA