11 yaşında 80 madalya

11 yaşında 80 madalya

Spora 5 yaşında başlayan ve bugün 11 yaşında olan Ceylin Aslan, bir çok yaşıtı oyuncaklarla oynarken 6 yıllık kariyerine 80 madalya sığdırdı.

A+A-

TÜRKER KOCAKAHYA- Hedefini şimdiden milli takım olarak belirleyen Ceylin, ailesinin de desteğiyle kariyer basamaklarını adım adım çıkmaya devam ediyor.

Hepimiz çocukluk yaşlarımızı düşündüğümüzde aklımıza farklı hatıralar gelir. Birçoğumuzun anımsadığı, yaramazlıklarımız, ilk oyuncaklarımız, sokak oyunlarımız ve bunun gibi her çocuğun yaşayabileceği hatıralardır. Ancak bazılarımızda ise çocukluk macerası farklı yaşanıyor. Mesela bazı çocuklar 11 yaşında arkasında 80 madalya bırakırken gözünü ise yepyeni başarılara çevirebiliyor. İşte bugün sizi bu madalyaların sahibi Ceylin Aslan ile tanıştıracağım. Spor her yaşta herkes için olmazsa olmaz. Ancak küçük yaşlarda sporla tanışan daha doğrusu ailesi tarafından tanıştırılan çocuklar bu konuda biraz daha şanslı diyebiliriz. Hele ki bir de sporun temeli kabul edilen cimnastikle yolunuz erken yaşlarda kesişmişse, artık spor hayatınızda bembeyaz bir sayfa önünüzde açılmış demektir. Hem kendisinden hem de ailesinden Ceylin’in başarılarını dinliyoruz…    

Ceylin Aslan 

Kendini tanıtır mısın? 
11 yaşındayım. Ana branşım yüzme ama bunun yanında modern pentatlon ve triatlon ile ilgileniyorum. Modern pentatlonda dereceler elde ettim. Kariyerimde bugüne kadar 80’e yakın madalya kazandım.  

Spora nasıl başladın?
Spora 5 yaşında başladım. Ben önce cimnastikle uğraştım. Cimnastik yaparken yüzme de yapıyordum ama sonrasında yüzmede devam etmek istedim. 6 yıldır sporla uğraşıyorum. 4 senedir ise profesyonel olarak yüzüyorum. 

Spora başlamanda ailenin desteği nasıldı?
Spora teşvik eden ailem oldu. Cimnastiğe bu sayede başladım. Sonrasında hobi haline geldi. Ama cimnastikte iyi olduğumu görünce Aydın’da yarışmalara katıldım.  Sonrasında okul ve spor beraber gittiği için iki farkı branşı kaldırmam zor oldu ve cimnastiği bıraktım. Ancak bana cimnastiğin faydası hem atletizm de hem yüzme de çok oldu. Sporun temelinde cimnastik yer alıyor. 

İlk madalyanı nerede kazandın?
Kuşadası’nda Ada Doğan Cimnastik Yarışması’nda 6 yaşındayken birinci olarak kazandım. 

Farklı branşlardan hangisine yatkınsın?
Ben farklı branşlarla uğraşsam da kendimi yüzmeye daha yatkın buluyorum. Ancak serbest stilde kendimi geliştirmem gerektiğini düşünüyorum. Kurbağa stilde daha iyiyim. Modern pentatlonda koşumu ve atışımı geliştirmem lazım. 

11-yasinda-80-madalya-ozel-roportaj-131808-11af9d4dfeecb8ea2bf8c25a3ac8ebe6.jpg

6 yılda unutamadığın anın oldu mu?
İstanbul’da yapılan modern pentatlon yarışmasında Türkiye 3’üncüsü oldum. Burada güzel bir başarı öyküsü yaşadım. Pentatlonda atış, yüzme, koşu setini iki kere gerçekleştiriyoruz. İlk sette 5 hedefte hiç birini vuramadım. Biraz fazla bekledim. O seriden 9’uncu çıktım. Sonrasında yüzme ve 400 metre koşuda rakiplerime yaklaştım. Tekrar atışımda ise 5’te 5 attım. Ardından yüzme kategorisi için girdiğim denizden 7’nci çıktım. 400 metrelik koşuda ise son 150 metre kala 5’inci sıradaydım. 150 metrede yaptığım atakla 3’üncü oldu. Yarışmada ilk 5 içinde 2008’li olarak tek kız sporcuydum. Aileme de çok güzel bir heyecan yaşattım. Oraya kafile olarak değil tek sporcu olarak katılmıştım. Bu yarışı unutamam. 

Gelecekte hedeflerin neler?
Öncelikle Milli Sporcu olmak istiyorum. Modern pentatlonda özellikle bunu çok istiyorum. Yüzmede Türkiye derecelerine ulaşmak, Milli takım kamplarına davet edilmek istiyorum. İkisinde de çok umudum var.

Küçük yaşta spora başlamak isteyenlere ne önerirsin?
Hemen başlamalarını öneriyorum. Çünkü vücuda ne kadar erken terbiye verilirse ilerleyen zamanda o kadar iyi oluyor. 

İdol olarak belirlediğin isimler var mı?
Yüzmede Beste Samancı, Michael Phelps, Sümeyye Boyacı gibi isimleri modern pentatlonda ise İlke Özyüksel’i idol alıyorum. 


Anne Gülce Aslan 

Kendinizi tanıtır mısınız?
34 yaşındayım. Ceylin’in annesiyim. Aynı zamanda fitness antrenörüyüm. Ancak iki senedir Ceylin’in yoğun antrenman temposunda yanında olmak için antrenörlük yapmıyorum.  

Ceylin spora nasıl başladı?
5 yaşında cimnastikle başladı. Çünkü sporun temeli cimnastikten geçiyor. Ceylin’i yerel bir kursa gönderdik. İki sene devam etti. 7 yaşında yüzme kursuna başladı. Bu süreçte hem cimnastik hem de yüzme beraber devam etti.  Sonrasın kulüpte takıma geçti ve antrenmanları başladı. 

11-yasinda-80-madalya-ozel-roportaj-131808-97437ca2238f7ecd9e1429b491516897.jpg

İyi başlayan spor hayatı nasıl devam etti?
Sonrasında her şeyin güzel gittiğini gördük. Cimnastik başlangıcı olduğu için kaslar direktiflere karşılık veriyor. Ceylin 1,5 yaşında yüzmeyi öğrendi. Kendi kendine bunu başardı. Suyu hep sevdi. Girişken de bir çocuk. Her şeyi denemeyi çok seviyor. 

Antrenman temposu nasıl? 
Sabah ve akşam olmak üzere iki antrenman gerçekleştiriyor. Sabah 6 da evden çıkıyor ve akşam 20:30’da eve giriyor. 9 buçukta da tekrar yatması gerekiyor. Çünkü sabah 5:30’da kalkması lazım. Haftada sadece Cumartesi tek antrenman oluyor.  Boş günü de sadece Pazar günleri. Yazın denize girmesi yasak. Çok yoğun bir programı var. Günde 7 bin metreye varan yüzme antrenmanları yapıyor. 

Günlük hayatta nelere dikkat ediyorsunuz?
Özellikle beslenmesi ve dinlenmesine çok dikkat ediyoruz. Bunlar spor hayatı için çok önemli. 

Farklı branşlara yönelmesi nasıl oldu?
Kuşadası Belediyespor, Ceylin’in de aralarında olduğu yüzücülerin Bursa’da düzenlenen modern pentatlon yarışmasında, biatlon kategorisinde yarışmasını istedi. Ceylin’in ilk biatlon yarışı burası oldu. Burada yüzmenin yanında Ceylin’in koştuğunu ve bunu severek yaptığını gördük. 

11-yasinda-80-madalya-ozel-roportaj-131808-38f8afb595b5c8844634ca82b391b5b8.jpg

Aldığı en üst dereceler neler?
Birisini Dalyan’da ve birisi de Alanya’da olmak üzere iki Türkiye ikinciliği var. Bu sene de İstanbul’da yapılan modern pentatlon yarışmasında Türkiye 3’üncüsü oldu. 

Kulüp çalışmaları nasıl gidiyor?
Pentatlon ve triatlonda lisanslı olarak Kuşadası Belediyespor adına yarışıyor. Yüzmede ise özel bir kulüpte çalışmalarına devam ediyor. 

Önündeki ilk yarış ne zaman?
Şimdi önünde önemli bir yüzme yarışı var. 19-20 ekimde Bursa’da yapılacak. Sonrasında Yüzme Federasyonu’nun 11-12 yaşlar için Türkiye Şampiyonası var. Bu da Aralık ayında olacak. Şu anda atletizme ara verdik. Yüzmeye ve kara çalışmalarına yoğunlaştık. 

Aydın özelinde yüzmede hangi derecede?
Okul branşlarında 50 metre ve 100 metre kurbağalama, 50 metre ve 100 metre kelebek ile 200 metre de okul branşlarında birincilikleri var. Şu anda Aydın ilinde en iyi yüzücülerden diyebiliriz. Bazen erkek sporcularla bile yarıştığı oluyor. 

Diğer ailelerle iletişiminiz nasıl?
Bizden bilgi almaya çalışan çok aileler oluyor. Biz de yardımcı oluyoruz. Yönlendirme konusunda ne yapmaları gerektiğin hakkında bilgiler veriyoruz. Sporla uğraşılsın istiyoruz. 

11-yasinda-80-madalya-ozel-roportaj-131808-b11aa34db23a3f8ea0cf676aedbbec8a.jpg

Ceylin’in kardeşinin sporla uğraşmasını istiyor musunuz?
Ceylin’in kardeşi Kıvanç, 3 yaşından itibaren havuzlara gitmeye başladı. Şuanda 7 yaşında ve o da takımda yer alıyor. Stilini oturmaya çalışıyorlar. Yarış disiplini kazanacak. Onun da sporun içinde olmasını istiyoruz. İlk başlarda futbol denedi ama çok hoşlanmadı. Bireysel sporlara daha fazla ilgisi var. 

Baba Selçuk Aslan

Kendinizi tanıtır mısınız?
İsmim Selçuk Aslan, 43 yaşındayım. Ceylin’in babasıyım. Araç kiralama işiyle uğraşıyorum.

Kızınızın spora başlama sürecini değerlendirir misiniz?
Küçüklüğünde çok hareketli bir çocuktu. Çok da beceriklidir. Yüzmeye çok hızlı başladı. Cimnastikte tam anlamıyla istenileni verdi. Annesi de ondaki sporcu alt yapısını görünce ona göre yönlendirmelerini yaptı. 

11-yasinda-80-madalya-ozel-roportaj-131808-b19fac3b0e6a2b3385b0ab3c8b1b68af.jpg

Kızınızın hayatını nasıl devam ettirmesini istersiniz?
Daha yaşı çok küçük. Bu konuda kendisinin karar vermesini istiyorum. Onu zamanı geldiğinde düşünürüz dedik. Kendi istediği sürece spor yapması taraftarıyız. Her zamanda arkasındayız. Hangi yarışa katılması gerekirse elimizden gelen tüm çabayı sarf ediyoruz. 

Yarışlar öncesi motivasyonu nasıl sağlıyorsunuz?
Ben ona her yarış öncesinde çok eğlen diyorum. 

Sizin gibi küçük yaşta evlatları olan ailelere ne söylersiniz?
Çocukların şu anda bağımlı olduğu tablet, bilgisayar, internetten ziyade sporla ilgilenmelerini sağlasınlar. Sporla ilgilenen çocuklar her zaman daha sağlıklı oluyor. Beden terbiyesinden gelen bir sorumluluğu var. Sorumluluk bilincinin gelişmesinde çok etkili. Sevdiği için de sporla bunu değerlendiriyor. Onun için de kötü alışkanlıklardan uzak durması açısından ve ahlaklı bir birer olarak yetişmesinde sporun faydası çok büyük. 

11-yasinda-80-madalya-ozel-roportaj-131808-d566987797c6e016ee916bc4298f9d0c.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.