KIYMET SARIYILDIZ

KIYMET SARIYILDIZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

14 MAYIS KUTLU MU?

A+A-

14 Mayıs günü ülkemizde ülkemizin yapı taşlarından ve saygın meslek grubu olan çiftçiler ve eczacılar günü olarak kutlanıyor. 14 Mayıs dolayısıyla Aydın’daki oda başkanlarıyla görüşme fırsatı buldum. İki başkanla da uzun uzadıya konuşup görüşüp sorunlarını dinleyebildim. İki başkan da sorunlarını anlatırken onlara hak vermemek elde değil. 

***

Eczacılardan başlamak gerekirse: başkan Sefa Karaarslan ile konuşmada şunları dile getirdi. İlaç fiyat kararnamesi konusunda çok büyük sorun yaşadıklarını ifade etti. 13 yıldır revize edilmeyen ilaç fiyat kararnamesi dolayısıyla mağdur olduklarını belirti. Ayrıca eczacılık fakülteleri konusunda düzenleme yapılma talebinde bulundu.

***

Çok fazla mezunun olduğunu belirten Karaarslan, yeni mezunlar için istihdam politikası geliştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Kamu kuruluşlarında, özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde eczacı sayısı artırılması konusunda talepte bulundu. Eczanelerin ekonomik koşullara dayanmakta güçlük çektiği ve kurlar dolasıyla mağdur oldukları belli. Talepler haklı ve zorunlu talep. Bizim onlara ihtiyacımız var. Bu yüzden umarın en kısa sürede talepleriniz yerine getirilir başkanım. Gününüz kutlu olsun. 

***

Diğer önemli günde Çiftçiler Günü. Her durumda ekip dikmek zorunda olan ve gıdamızı üretmek için çalışan çiftçilerimizin günü. Son dönemlerde Efeler Ziraat Odası Mehmet Kendiroğlu ile her görüşmede değindiği konu mazot, gübre, ilaçlama, elektrik konusunda yaşadıkları sorunlar oluyor. İklim değişikliği nedeniyle zaten kuraklıkla mücadele edilirken bir de bunlarla uğraşmak gerçekten çiftçiyi hem yordu hem de belini büktü. Yapılan zamlardan büyük derece etkilendiler ve etkilenme ekme alanlarına yansıdı. 100 dönüm eken 50 dönüm ekti. Bunun sonuçlarını ilerleyen dönemlerde ürün bulmakta zorluk çektiğimizde anlayacağımızı düşünüyorum. Bir an önce iyileştirmeler yapılmalı. Çiftçi destekleri arttırılmalı ve ödemeler zamanında yapılmalı. Bizim kendi kendimize yeten milletler arasına girmemiz gerekir. Bereketli toprağımızda her şey yetişirken bizler her şeyin en pahalısını tüketmek zorunda kalıyoruz. Bu düzenlenmeli ve çiftçi sayısını artırmak adına yeni teşvik paketleri hazırlanmalı. Çiftçi tekrar tarlaya dönmeli. Sizin de tüm sorunlara rağmen Çiftçiler Gününüz kutlu olsun. 

***

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.