"1800 yaşında hasta yaşlı birini ayağa kaldırmak gibi"

"1800 yaşında hasta yaşlı birini ayağa kaldırmak gibi"

Nysa Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner; “Bin 800 yaşında felçli ,hasta, yaşlı bir kişinin ayağa kalkması gibi Nysa’yı ayağa kaldırıyoruz” dedi. 

A+A-

TUĞBA AYDIN - Sultanhisar ilçesine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan Nysa Antik Kentinde restorasyon çalışmaları sürerken, Nysa Kazı Başkanı Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner, çalışmaların büyük bir gelişme kaydettiğini ifade etti. 

Yaklaşık 10 yıldır Nysa Antik Kentinde Kazı Başkanı olarak görev yapan Doç. Dr. Serdar Hakan Öztaner, restorasyon çalışmalarını değerlendirdi. 


Öztaner; “Kültür Turizme Destek Programı kapsamında Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Nysa Kazı Başkanlığı bu projeye başvurdu. Aydın Büyükşehir Belediyesi yüklenici oldu ve Nysa tiyatrosunun bin 800 yıllık sahne (binası birinci katı) ayağa kaldırılıyor. Restorasyon çalışmaları sürüyor. Tabi arkeoloji böyle bir şey, yavaş yavaş, adım adım bin 800 yaşında felçli, hasta, yaşlı bir kişinin ayağa kalkması gibi diyebiliriz. O yüzden arkeoloji uzun soluklu bir iş. Eksik mermer parçalar tamamlanıyor. Öndeki 12 sütun ayağa kaldırılıyor. Ve bu iş bittiğinde, yani Sultanhisar Tiyatrosunun sahne binası bittiğinde,1940’lı yıllardan beri yapılan festivaller tekrar yapılacak. Nsya Festivali var ve bu festival kapsamında zamanında devlet tiyatroları gelmiş, Barış Manço, Belkıs Akkale gelmiş. Bölge halkının hafızasında Nsya Tiyatrosu zaten yer ediyor. Hepsinin çocukluğunda yaşadıkları bildikleri bir yer burası” şeklinde konuştu.  

1800-yasinda-hasta-yasli-birini-ayaga-kaldirmak-gibi-204999-a8355c5c603606183dec6ebeab58a556-002.jpg

“TİYATRO OYUNLARI TEKRAR SERGİLENECEK”

2012 yılından bu yana Kazı Başkanlığı görevini yürüttüğünü ifade eden Öztaner, tiyatro restorasyon projesi kapsamında ilk katın tamamlandığını söyledi. Öztaner; “1990 yılından beri bilimsel kazılar Ankara Üniversitesi tarafından yürütülüyor. 2012 yılından beri benim başkanlığımda çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda tiyatro restorasyon projesi, sahne binasının ilk katı tamamlandı. Burada yine o eskisi gibi bölgeye bir devlet tiyatrosu gelip bir oyun sergileyebilecek. Bekli bir İdil Biret gelir, belki bir Fazıl Say gelir. Klasik müzik konseri olur. Bölge için önemli bir kültür merkezi. Biliyorsunuz, antik dönemde de Nysa Antik Kenti gymnasium o dönem ki okulu ve kütüphanesi ile eğitim ve kültür kenti. Bugün de baktığımız zaman Nsya yine eğitimin ve kültürün kenti. Bizim Ankara Üniversitesi burada çalışmaları sürdürüyor” diye konuştu.

"EĞİTİM YUVASI BİR KENT"

Öztaner, antik dönemde de bir eğitim kenti olan Nysa Antik Kentinin günümüzde de birçok öğrenciye ev sahipliği yaptığını dile getirdi. Öztaner; “Pek çok üniversiteden öğretim üyeleri, öğrenciler, mimarlar, konservatörler, restorasyon uzmanları, onun dışında epigraflar (yazıt bilimciler), iş icabında Antropologlar katılıyor, sanat tarihçiler katılıyor, Nümismatlar katılıyor. Çok büyük bir okul. Hem öğrenci yetiştiriyor hem de taş ustaları yetiştiriyor. Pek çok restorasyon işini yapan ustayı yetiştiriyoruz. Bölgede zaten GEKA projesi kapsamında kültür turizminin yeni rotası Nsya ismiyle yola çıktık. Strabon’un söylediği gibi çift yakalı kent . Meşhur coğrafyacı Amasyalı Strabon’da diyor ki ben gençken Nsya’da Aristodemos’tan eğitimimi aldım . Yani o da okumaya Nsya’ya gelmiş dolayısıyla Nysa o kadar önemli bir kent ki, antik dönemde de milattan önce birinci yüzyılda da okumaya Amasyalı Strabon’un gelip ders aldığı bir yer. Dolayısıyla biz bunu eğitim, kültür kenti olarak devam ettiriyoruz” dedi.

1800-yasinda-hasta-yasli-birini-ayaga-kaldirmak-gibi-204999-b50a7b66b5db1f2434d13b64db2e7c0d-002.jpg

"ROMA MİMARİ MÜHENDİSLİK HARİKASI"

Mimari önemine ilişkin bilgi veren Öztaner; “Tüneli, 3 köprüsü, cadde sokak sistemi dikdörtgen planlı, ızgara planlı cadde sokak sistemiyle zor bir topografyaya, sel sularının yardığı bir dere üzerine kurulmuş bir yer. 3 tane köprüsü var, tüneli var güzel bir şehircilik örneği. Stadyumu var, alt yapısına bakıyorsunuz o yüzden de diyorsunuz ki Roma mimari mühendisliğinin eşsiz bir örneği. Bu açıdan da öne çıkıyor. Ve mitolojide Dionysos’un evi olarak biliniyor” diye konuştu.


“ANADOLU’DA YALNIZCA 4 TANE VAR”

Nysa tiyatrosunun mimari özelliklerine değinen Öztaner; “Bakın tiyatrodayız. Tiyatronun frizleri var. Anadolu’da podyumu frizli olan dört tane tiyatro var. Bunlardan birisi de Nysa. Ve baktığınız zaman burada Dionysos’un hayatını da görüyoruz. Mitoloji de Hermes bebek Dionysos’un getiriyor. Nysa dağının perilerine teslim ediyor, büyüsün diye saklıyorlar. Ve Dionysos’un büyüdüğü yer Nsya bu açıdan da önemli.  Nysalılar, bu frizlere baktığımız zaman Nysa kentinin bir noktada hikayesini bize bin 800 yıl öncesinden anlatıyorlar. O Nsyalılar diyor ki biz şuyuz biz Dionysos’un büyüdüğü yeriz diyorlar. Dolayısıyla mitolojik açıdan da önemli. Bunlar da bizim tabi sloganımız oluyor. Kültür turizminin yeni rotası Nysa, çift yakalı kent Nsya, bebek Dionysos’un büyüdüğü yer, eğitim kültür kenti Nsya, Roma mimari mühendisliğinin eşsiz örneği. Nysa’nın Tanrısı da diyorlar Dionysos’a. Bu kent için çok heyecanlıyız. Restorasyon çalışmalarının ilerledikçe heyecanımız artıyor” şeklinde konuştu.  

1800-yasinda-hasta-yasli-birini-ayaga-kaldirmak-gibi-204999-24e91c6998a76bfc5b65a867225744e7.jpg1800-yasinda-hasta-yasli-birini-ayaga-kaldirmak-gibi-204999-660c55f70ac5051b8155c38c8f4948d0.jpg1800-yasinda-hasta-yasli-birini-ayaga-kaldirmak-gibi-204999-15465ff034eaa7c700ef293048d6247e.jpg1800-yasinda-hasta-yasli-birini-ayaga-kaldirmak-gibi-204999-64631fd4e935d1b3d78b23798990ac6e.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.