BÜLENT AYTÜRK

BÜLENT AYTÜRK

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

19 MAYIS 1919’DAN 19 MAYIS 2019’A

A+A-

I. Dünya Savaşı’nı kaybeden Osmanlı Devleti, 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Antlaşması’nı kabul eder. Padişah ve İstanbul Hükümeti, bu anlaşmayı sevinçle karşılar.
Halbuki, Mondros’un özellikle 7.maddesinde ‘’İtilaf Devletleri, tehlike gördükleri yerleri işgal edebilir.’’ Yazıyordu. Bu maddeye istinaden 3 Kasım 1918’de Musul’u, İngilizler işgal ederler. 13 Kasım 1918’de İtilaf Devletleri donanması İstanbul Limanı’na demir atar ve toplarını Dolmabahçe Sarayı’na çevirir.
Yine Mondros Ateşkesi ile ordu dağıtılmış, silahları elinden alınmış, tersanelere ve haberleşme araçlarına el konulmuştur.
Bu anlaşmaya ve boğaza demir atan, İtilaf Devletleri donanması için ‘’Geldikleri gibi giderler! ‘’ diyerek karşı çıkan M.Kemal Paşa’dır.
Bu arada 15 Mayıs 1919’da Fesli Kadir’in dedeleri Yunan Ordusu, İzmir’i işgal eder. Bu işgal tüm yurtta protesto edilir.
16 Mayıs 1919’da M.Kemal Paşa, İstanbul’dan Bandırma Vapuru ile Anadolu’ya geçer ve Samsun’a çıkar. M.Kemal Paşa Çanakkale Savaşı’nı kazandığında 35, Samsun’a çıktığında 38 yaşındadır.
MKemal Paşa’nın Anadolu’ya geçmeden önce Şişli’de bir evde bazı görüşmeler yaptığı biliniyor. Görüştükleri de Kazım Karabekir, Ali Fuat Paşa, Rauf Bey, İsmet Paşa vs dir. Anadolu’ya geçme hazırlıkları burada yapılır ve M.Kemal Paşa’nın Anadolu’ya geçmesinde Ali Fuat Paşa’nın babası Dahiliye Nazırının önemli katkısı vardır.
M.Kemal Paşa’nın Anadolu’ya geçişiyle ilgili yanlış bilgiler anlatılır. Mesela bunlardan biri; Paşa’nın Anadolu’ya gizlice geçmesidir ki, bu doğru değil. Çünkü resmi bir görevle Anadolu’ya geçmiştir.
 İngilizlerin, Karadeniz’deki Pontuscu Rumların korunması için Damat Ferit hükümetine baskı yapması üzerine M.Kemal Paşa’yı İstanbul’dan uzaklaştırmak isteyen padişah ve hükümetinin isteğiyle görevlendirilir ve gönderilir.
Başka bir yalan padişahın, M.Kemal Paşa’ya 40.000 altın verdiği iddiasıdır ki, bu da yalandır.
M.Kemal Paşa 1919’da Sivas Kongresinden sonra Ankara’ya geçerken yanında dosdoğru para bile yoktur ve aracının lastiğini başkalarının yardımıyla değiştirir.
Aradan 100 yıl geçmiş ve hala M.Kemal Paşa düşmanlığı yapan Türk düşmanı vatan hainleri var.
M.Kemal Paşa’nın bunlara cevabı şudur;
‘’Beni görmek demek, beni anlamak değildir, benim fikirlerimi anlamaktır’’.
Siz güneşi görmüyorsanız, güneşin suçu ne??


 

Önceki ve Sonraki Yazılar