2 bin 300 yıllık Apollon Tapınağı restore ediliyor

Aydın’ın Didim ilçesinde tarihi Apollon Tapınağı’nın sütunları, bedeli 1 milyon lirayı bulan bütçeyle restore edilecek. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla tarihi 2 bin 300 yılı bulan Apollon Tapınağı’nın daha uzun süre ayakta kalması amaçlanıyor.

GÖKHAN DÜZYOL- Turizmin önemli merkezlerinden biri olan Didim’in Hisar Mahallesi’nde bulunan tarihi Apollon Tapınağı’ndaki 20 metre uzunluğundaki 3 sütunun güçlendirilmesi için restorasyon ve onarım çalışmaları başladı. Antik çağın en iyi korunmuş tapınaklarından biri olarak bilinen Apollon Tapınağı'ndaki kazı ve restorasyon çalışmalarına, Kovid-19 salgınının ardından yeniden başlandı. Kazı başkanlığını 12 yıldır yürüten Berlin Halle Üniversitesi'nden Prof. Dr. Helga Bumke, tapınakta çalışmaların 2 ay süreceğini söyledi. 

 


ÇATLAKLAR DRONE İLE FARKEDİLDİ
İki yıl önce drone fotoğraflarında ayakta duran bazı sütunlarda çatlakların olduğunun tespit edilmesi üzerine çalışma başlattıklarını kaydeden Bumke, “Burada kalacağımız 2 aylık süreçte çalışmaları tamamlamayı planlıyoruz. 20 yıldan beri Apollon Tapınağında Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından restorasyon çalışmaları uygulanıyor. Ancak ayakta duran sütunların henüz zamanı gelmemişti. Son yıllarda çekilen drone fotoğraflarında sütunların başlarında hafif çatlaklar olduğu tespit edildi. Ayakta duran sütunlara 2 bin 300 yıldan beri kimse çıkmadı ve bakmadı. Biz şimdi onların restorasyonunu sağlayacağız. Bu anlamda yine bir 2 bin 300 yıl ayakta durabilsin." diye konuştu.

 


YILDA 100 BİN ZİYARETÇİYİ AĞIRLIYOR
 İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer ise Apollon Tapınağı’na yılda 100 bin ziyaretçinin geldiğini ifade ederek, “Aydın ve tüm Türkiye için çok önemli destinasyonlarımızdan birisi. Yılda yaklaşık 100 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu yılda pandemi turizminin ikinci yılına girdik ve tüm olumsuzluklara rağmen 100 bin ziyaretçi sayısını geçmeyi hedeflediğimiz en özel turizm tesislerimizden bir tanesidir. Öncelikle yapının görsel performansını ve bütünlüğünü korumak müdürlüğümüzün öncelikli görevlerinden birisidir. Bu anlamda kazı başkanlığımızın projesini çok olumlu bulduk ve hemen uygulamaya koyduk. Aynı zamanda turizm sezonun da içindeyiz. Hem yapıyı onarmak ve sütunların onarılması işlemi ciddi bir teferruatı ile güvenlik önlemlerini gerektiren bir işlem.” dedi.

 


1 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK
Tuncer, restorasyon çalışmalarında 1 milyon liralık bütçenin ayrıldığını kaydederek, “Hem yapıyı onarmak hem de turizm faaliyetini bir arada sürdürmek için kapsamlı bir çalışma uygulamamız gerekiyordu. Gerekli güvenlik tedbirlerini alarak projeyi görsel bir modelle uygulamayı başardık. Tabi kapsamlı bir restorasyon çalışması bu anlamda ince işçilik gerektiren bir proje yaklaşık 1 milyon liraya mal olacak ve 1 buçuk ay içerisinde tamamlanmış olacak.” ifadelerini kullandı.

İzlenme: 731

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar