AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

2020 YILI VE BEKLENTİLER

A+A-

Bugün yılın ilk günü. Bir yılı geride bırakıp yepyeni bir yıla başlıyoruz. Hemen herkesin yeni yıldan beklentileri var. Aynı şekilde kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin ve dahi siyasi partilerin 2020 yılında beklentileri var.
Biz ne bekliyoruz yeni yıldan diye kendi kendimize sorduğumuzda benim aklıma ilk gelen ZAMSIZ bir yıl olması geliyor. Haftada bir akaryakıta yapılan zamlar, hemen her ay çeşitli ürünlere gelen zamların bu yıl, yani 2020 yılında yaşanmamasını beklediğimi görüyorum.
Aydın için beklentiler diye sıralamaya kalkarsak eğer elbette yeni yatırımlar bekliyoruz 2020 yılında. İstihdamı artırıcı, artı değer yaratıcı yatırımlar bekliyoruz. Yıllardır sürüncemede kalan; bugün-yarın denilerek vatandaşın oyalandığı bazı yatırımların artık bu yıl ihalelerinin yapılıp inşaatlarının başlamasını bekliyoruz.
Nedir bunlar?
Elbette öncelikle her seçim öncesinde ihalesi yapılan ve seçim biter bitmez ihalesi iptal edilen Aydın-Denizli otoyolunun ihalesinin kalıcı olarak yapılması ve inşaatı başlaması beklentiler arasında. Bu yıl biraz daha umutluyuz, en azından geçtiğimiz günlerde gazeteye ziyarete gelen Aydın Milletvekili ve KİT komisyonu üyesi Mustafa Savaş’ın verdiği bilgiye göre bu yıl en geç Şubat ayında otoyol ihalesi gerçekleşecek. Umutlu olmama gelince ise ufukta seçim olmadığı için artık bu yıl kalıcı bir ihalenin olacağını ummamdır.
İkinci olarak da yıllardır sözü edilen Bölge Hastanesi ya da Şehir Hastanesi’nin ihalesinin gerçekleştirilerek yapımına başlanması bu yıldan beklentilerimden. Yine Savaş’ın verdiği bilgiye dayanarak söylüyorum; Türkiye’nin diğer illerinde yapılan şehir hastaneleri gibi hasta garantili yap işlet devret modeli ile yapılmayacak olması sevindirici. Yani tamamen devlet yatırımı olacak olması umut verici.
Aydın ili olarak devlet yatırımlarından uzun yıllardır üvey evlat muamelesi görmemiz nedeni ile yeterince yararlanamıyoruz. Bu nedenle 2020 yılından beklentilerim arasında Aydın’ın bu yıl devlet yatırımlarından daha fazla pay alabilmesi.
Bir yılı geride bıraktık. Artık yeni bir yılın ilk günündeyiz. Umarım bu yıl beklentilerimizin gerçekleştiği ve özgürlüklerin daha bir arttığı ve hukukun üstünlüğünün tartışmasız kabul edildiği ve çevrenin hoyratça kirletilmediği bir yıl olur.
Hepimize iyi yıllar dileğiyle, her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar