2020'de Karacasu'yu hep birlikte uçuralım

2020'de Karacasu'yu hep birlikte uçuralım

Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal, göreve geldiği 31 Mart seçimlerinden sonra 9 aylık dönemini değerlendirip 2020 yılına dair planlanan çalışmaları değerlendirdi.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN-  Başkan İnal, “Birlik beraberlik içinde Karacasu’ya bir şeyler kazandırabiliriz. Birlik olalım 2020’de Karacasu’yu uçuralım ve hak ettiği yere getirelim” dedi.

Belediye Başkanı Zeki İnal, göreve geldiği 31 Mart 2019’dan itibaren sosyal kültürel ve zaruri ihtiyaçlardan doğan çalışmaları hayata geçirdiklerini söyledi. Yaptığı çalışmaları anlatan Başkan İnal, UNESCO dünya Mirası listesinde olan Afrodisias ile birlikte Karacasu’nun tanıtımına büyük önem verdiklerini belirterek, “Kaymakamımız Ahmet Soley ile birlikte sosyal ve kültürel alanda tanıtım faaliyetlerimize hız vererek ilçemizin adından söz edilmesi hususunda çalışmalar yürüttük. Çalışmalarımıza ara vermeden neler yapabiliriz sorusunu sürekli birbirimize sormakta ve çözümler aramaktayız” dedi.

GÖREVE GELDİĞİ 9 AYLIK İCRAATLARINI DEĞERLENDİRDİ

Hayata geçirdiği projeleri arasında ihtiyaç sahiplerine yönelik şefkat market projesi, yeni doğanlar için hoş geldin bebek projesi, çocukların kötü alışkanlıklardan uzak durması ve eski geleneksel sanatları unutturmamak adına Kültür Bakanlığı işbirliğinde tiyatro ve çeşitli kurslar düzenlediklerini kaydeden Başkan İnal, “Vatandaşların sorunlarına hakim olabilmek için muhtarlarla her ayın ilk Pazartesi günü toplantılarımız devam etmektedir. Yine vatandaşlarımızla bire bir diyaloğa geçebilmek için whatsapp hattı kurduk. Mahallelerimizin arazi yollarını yapabildiğimiz kadar yaptık halen çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca taş ve parke döşemelerimiz köy mahallelerimizin bazılarında tamamlandı, bazılarında ise devam etmekte olup geçtiğimiz haftalarda merkez mahallelerimiz için Valiliğimiz YİKOB arasında bir protokol imzaladık. Önümüzdeki günlerde taş döşeme işi devam edecektir. Buradaki AK Parti ilçe Başkanım Fuat Meriç, Aydın milletvekilim Bekir Kuvvet Erim’in destekleri ve yardımlar ile Çamköy ve Yenice Mahallelerimizde Dandalaz çayı üzerindeki arazilere geçemediklerini dile getiren mahalle sakinlerinden gelen talepler doğrultusunda dere yatağına büzler koyarak köprü yaptık ve böylece vatandaşlarımızın arazi yollarına geçişleri sağlandı. Yıllardan beri Geyre mahallesindeki pis koku yaratan taşkınlara sebep olan dereyi ıslah ettik” dedi.

Öte yandan Engelliler Derneği, Milli Eğitim, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve diğer kurum amirlerinin belediyeden herhangi bir istekleri olduğundan her zaman yanlarında olduklarını kaydeden Başkan İnal, olmaya da devam edeceklerini kaydetti.

KARACASU’YU SAFRANBOLU YAPMAK İÇİN ADIMLAR ATILDI

İnal, şöyle devam etti; “Çalışmalarımıza ara vermeden neler yapabiliriz sorusunu sürekli birbirimize sormakta ve çözümler aramaktayız. Bu anlamda bu yıl 32'ncisini yaptığımız Karacasu Kültür Sanat festivali, Dedebağı hayrı izdihama neden oldu. Ardından Kaymakamımızla beraber ilkini düzenlediğimiz Ara Güler ve Prof. Dr. Kenan Erim’i Anma, 1.Uluslararası Afrodisias Fotoğraf Kültür Sanat Festivali ile yine Karacasu’nun ismi çok konuşuldu. Şunu söylemek istiyorum. Yapılan festivaller hiçbir zaman boşuna yapılmadı. Bir ilçenin tanıtımı çok önemlidir. Bunun bilincinde hareket ediyoruz. Çünkü aynı şeyi Safranbolu yapmış. Safranbolu 1970’de başlamış restorasyon işlerine. ‘Önce halkı ikna ettik daha sonra restorasyona başladık’ dediler. Şimdi artık dünyada bir marka şehir olmuş durumda. İnşallah bizde ileride tanıtımlarımız çalışmalarımızla Karacasu’yu Sayın Kaymakamımızın destekleri ve yardımları ile ilçemizi bir marka şehir yapacağız. Sayın valimizin de söylediği gibi Karacasu’yu bir Safranbolu yapacağız diye. Ben buna inandım sizin de inanmanızı istiyoruz. İnşallah bizde burada adımı atmış oluyoruz. İleride 30 sene sonra olsun önemli değil. Önemli olan burada adımı atıp işe başlamaktır. İşe başlamak o işi bitirmektir. Ben buna inanıyorum.”

2020 KARACASU’NUN YILI OLACAK

Deve güreş festivali gerçekleştirdiklerini önümüzdeki dönemde rahvan at yarışları ve pehlivan güreşleri yapacaklarını dile getiren Başkan İnal, “Bu tür festivallerle Karacasu’muzu çevreye, Türkiye’ye ve hatta dünyaya tanıtacağız. 2019 yılı sona ererken 2020 yılı içerisinde yapacağımız çalışmalarımıza şimdiden yöneldik. Yine 2020 Karacasu yılı olacak. 2020 hedefimizin bölgedeki turizm potansiyelini ve nüfusunu artırmak olduğu aşikardır. UNESCO dünya mirası listesinde yer alan Afrodisias Antik Kentimiz Görle Kanyonumuz Sırtlanini mağaramız, Arapapıştı kanyonumuz, seyir tepemiz, Kültür Bakanlığımızca koruma altına alınan ilçemiz has kırmızı toprağımızla seramik ocaklarımız, Kaya mezarlarımız tarihi Dandalaz köprümüz açık hava oksijeni çadırı yaylalarımızla buluşunca yaşanılası bir ilçeyi gözler önüne seriyor” diye konuştu. 

BAKANLIĞININ ÜÇ PROJESİNDEN BİRİ KARACASU

Karacasu’nun turizme olan yatkınlığı tarihi ve kültürel zenginliği ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olmayı hak ettiğini vurgulayan İnal, “Osmanlı mimarisi ile yapılmış ahşap konaklarımız da Karacasu’muzda bir hayli fazla. Bu demektir ileri de Karacasu bir Safranbolu olacaktır. İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Murat Yılmaz, geçen hafta Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a Aydın için 3 projede sunumu yaptı. Bu 3 projeden biri Karacasu için idi. Karacasu’ya nasıl hizmet edersek nereye taşıyabiliriz bu önemliydi. Bu sunumda ses getirdi. Biz şu an Büyükdağlı Mahallesi Küçükarık sokağın restorasyonu için 15 tarihi evin mülk sahipleri ile taahhütname imzaladık. Kültür bakanlığının 2020 bütçesine alınıp inşallah başlayacaktır” ifadelerini kullandı.

TOKİ VE MESLEK OKULU YAPILACAK

Yaykın Mahallesinde yapımına devam edilen halı sahanın yeni yılla birlikte çok yakında hizmete açılacağını sözlerine ekleyen Başkan İnal, ardından Karacaören ve Alemler Mahallelerinde de halı saha yapılacağını belirterek vatandaşlar tarafından en çok merak edilen TOKİ konutlarının da sözünü aldıklarını ve 2020’de talepler alınıp yapımına başlanacağının müjdesini verdi. İnal, sözlerini şu şekilde noktaladı; “Yerini de söylüyorum Cuma Mahallesindeki mezarlık yanında belediyeye ait 100 dekar arazinin 40 dekarına 150 konutlu TOKİ evi yapacağız. Aynı arazide belediye tarafından tahsis edilecek 20 dönüm alan içerisinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yapılacak. Belediyemiz bünyesinde Karacasu merkezde 3 tane tarihi evi kamulaştırdık. Bunun restorasyon projeleri çizilip kültür bakanlığımıza Valiliğe ulaştırıldı. Belediyecilik olarak yaptıklarımız ve yapacaklarımız bunlar. Şunu söylemek istiyorum. Sayın kaymakamımızın da söylediği gibi birlik beraberlik içinde Karacasu’ya bir şeyler kazandırabiliriz. Birlik olalım 2020’de Karacasu’yu uçuralım ve hak ettiği yere getirelim.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.